Bankier-Robin Hood skazany za kradzież 1 mln EUR

opublikowano: 05-10-2018, 08:54

Gilberto Baschiera, bankier z włoskiego miasta Forni di Sopra został skazany na dwa lata w zawieszeniu za kradzież ok. 1 mln EUR. Pieniądze zabierał bogatszym klientom i zasilał nimi konta biedniejszych.

Baschiera przez ponad siedem lat przelewał drobne kwoty z kont bogatszych klientów na konta tych, którzy nie kwalifikowali się do pożyczki. Bankier nie wziął ani grosza dla siebie.

- Zawsze myślałem, że oprócz ochrony oszczędzających naszym zadaniem jest pomagać tym w potrzebie – powiedział Baschiera, który z powodu wcześniejszej niekaralności został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. 

Bankier ruszył z pomocą potrzebującym w 2009 roku, kiedy na świecie szalał kryzys finansowy. Kiedy mieszkaniec Forni di Sopra przychodził po pożyczkę, ale nie kwalifikował się do niej, Baschiera „dodawał” mu pieniędzy, aby spełniał warunki. Część klientów zwracała potem „dodane” pieniądze, ale niektórzy tego nie zrobili.

Choć Baschiera uniknął więzienia, to znalazł się w kiepskiej sytuacji. Z powodu popełnionego przestępstwa stracił pracę i dom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu