Bankman-Fried otrzymał 2,2 mld USD od FTX przez powiązane podmioty

opublikowano: 16-03-2023, 14:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

FTX, okryta niesławą giełda kryptowalut, przekazała założycielowi firmy Samowi Bankmanowi-Friedowi 2,2 mld USD. Transfery zostały dokonane za pośrednictwem powiązanych podmiotów - poinformował Reuters.

Sam Bankman-Fried
Sam Bankman-Fried
Stephanie Keith/Bloomberg

Założyciele i kluczowi pracownicy FTX wzbogacili się łącznie o ponad 3,2 mld USD, jak ujawnił w oświadczeniu nowy zarząd firmy. Pieniądze pochodziły przede wszystkim z funduszu hedgingowego Alameda Research. Obecne kierownictwo giełdy kryptowalut przekazało harmonogramy i oświadczenia finansowe do sądu upadłościowego.

Przelewy nie dotyczyły ponad 240 mln USD wydanych na zakup luksusowych nieruchomości na Bahamach, darowizn politycznych i charytatywnych, które firma otrzymała bezpośrednio od dłużników FTX.

Bankman-Fried chciał mieć wpływy w Waszyngtonie

Giełda FTX, uruchomiona w 2019 roku i mająca siedzibę na Bahamach, złożyła wniosek o upadłość 11 listopada 2022 r., gdy handlowcy pospiesznie wycofali 6 mld USD z platformy w ciągu zaledwie 72 godzin. Od tego czasu okazało się, że Bankman-Fried potajemnie wykorzystał 10 mld USD funduszów klientów, aby wspierać swój biznes. Dokonywał również darowizn politycznych, żeby zdobyć wpływy w Waszyngtonie.

Bankman-Fried pozostanie w więzieniu co najmniej do października, kiedy rozpocznie się proces w jego sprawie. Założyciel FTX wypiera się stawianych mu zarzutów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Polecane