Banknot olimpijski z podpisem Therese Johaug

  • DI
opublikowano: 20-01-2018, 09:11
aktualizacja: 20-01-2018, 09:22

Partia południowokoreańskich banknotów, wyemitowanych z okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczang (9-25 lutego), która trafi do norweskich kolekcjonerów, będzie nosiła podpis zdyskwalifikowanej za doping biegaczki narciarskiej Therese Johaug.

Norweżka została zdyskwalifikowana na 18 miesięcy po pozytywnym badaniu antydopingowym we wrześniu 2016 roku, które wykazało ślady zakazanego sterydu Clostebol. Kara kończy się w kwietniu i tym samym biegaczka, która była jedną z faworytek olimpijskiej rywalizacji, w Pjongczang nie wystartuje.

Firma Samlerhuset, mająca od 1996 roku wyłączność w Norwegii na dystrybucję okolicznościowych monet i banknotów z całego świata, m.in. tych z okazji olimpiad, przygotowała banknot o nominale 2000 wonów wyemitowany przez bank centralny Korei Południowej z okazji zimowej olimpiady z dedykacją biegaczki, która zaczerpnięta została z filmu „Terminator”.

Therese Johaug napisała na każdym banknocie słynny cytat odtwórcy roli głównej Arnolda Schwartzennegera „I'll be back” (jeszcze powrócę).

Podczas ceremonii podpisywania w Kolbotn pod Oslo Johaug podkreśliła, że jej dedykacja jest skierowana nie tylko do kolekcjonerów lecz przede wszystkim do jej rywalek.

„W żadnym wypadku nie zakończyłam jeszcze kariery i już wkrótce pojawię się na trasach narciarskich z jeszcze większą siłą” - powiedziała Johaug.

Dyrektor Samlerhuset Vibece Furseth wyjaśniła, że jest to symboliczny udział biegaczki w olimpiadzie, na której fizycznie nie będzie. Dla upamiętnienia jej zasług każdy, kto kupi kolekcję monet wybitych z okazji igrzysk w Pjongczang, otrzyma banknot z podpisem Johaug w prezencie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu