Banknot z PIłsudskim najlepszy na świecie

Aleksandra Rogala
opublikowano: 19-05-2015, 00:00

Dwudziestozłotowy banknot z marszałkiem Józefem Piłsudskim został wybrany najlepszym banknotem kolekcjonerskim świata.

W Currency Conference w Vancouver, organizowanej przez International Association for Currency Affairs (IACA), wzięło udział ponad 70 banków centralnych oraz instytucje emisyjne z całego świata. Nagrodę w kategorii najlepszy banknot kolekcjonerski zdobyły ex aequo trzy banknoty: z Polski, Szkocji i Nigerii. Dla banknotu z wizerunkiem marszałka to już nie pierwsza prestiżowa nagroda.

W marcu podczas konferencji European High Security Printing w Budapeszcie dostał nagrodę za grafikę oraz wysoki poziom zabezpieczeń. Polski banknot upamiętnia „100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich”. Jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP, ale pierwszym polimerowym. Łączy klasyczną szatę graficzną z nowoczesną technologią wykonania.

Zaprojektował go Andrzej Heidrich na podstawie swojego wcześniejszego projektu — banknotu o nominale 5 000 000 zł z pierwszej połowy lat 90., który nie wszedł do obiegu ze względu na denominację w styczniu 1995 r. Na przedniej stronie banknotu znajduje się wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, a na rewersie — orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego marszałkowi.

W przezroczystym polu banknotu umieszczono precyzyjnie wykonany hologram z wizerunkiem Belwederu. Banknot został wyprodukowany na zlecenie NBP przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Autorem rytu jest Krystian Michalczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu