Bankowcy dadzą sobie radę

DI, NBP
opublikowano: 22-05-2009, 07:32

Jak banki zrekompensują swoje straty, których nie unikną w związku z wejściem Polski do strefy euro?

Jednym z największych negatywnych efektów wprowadzenia euro dla banków jest utrata części dochodów z operacji wymiany walut oraz instrumentów pochodnych zabezpieczających ryzyko walutowe. Co gorsza, zwiększą się koszty osobowe tych instytucji. Bo trzeba będzie przeprowadzić szkolenia pracowników działów skarbcowych i obsługi klienta oraz partnerów biznesowych. Zajęcia te będą dotyczyć m.in. rozpoznawania nowych banknotów i monet oraz ich zabezpieczeń, a także zmodyfikowanych systemów księgowych i rozliczeń bankowych. Konieczne będzie również opracowanie w intranecie serwisu poświęconego nowej walucie, adresowanego do własnego personelu. Dużo pieniędzy pochłonie także kampania informacyjna (np. broszury, plakaty, ulotki, specjalne serwisy informacyjne na stronach internetowych banków, infolinie, wysyłanie pism informacyjnych do klientów czy informowanie ich ustnie o zasadach wymiany walut).

Banki zamierzają jednak wyjść na swoje, i to nie niekoniecznie poprzez podwyższanie marż. Zapewne poszerzą ofertę w zakresie produktów i usług nominowanych w euro (np. promocyjne rachunki oszczędnościowe, lokaty terminowe). Będą też zachęcały klientów do korzystania z kart płatniczych i kredytowych oraz rachunków internetowych, przez co zaoszczędzą na liczbie urządzeń sortujących i liczących gotówkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Bankowcy dadzą sobie radę