Bankowcy dostaną podwyżki, ale mniejsze

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 06-11-2008, 00:00

W Wielkiej Brytanii pensje bankowców już spadają, w Polsce będą rosnąć. Tyle że w dużo wolniejszym tempie.

Wynagrodzenia W 2009 r. płace pójdą w górę średnio o 5-9 proc.

W Wielkiej Brytanii pensje bankowców już spadają, w Polsce będą rosnąć. Tyle że w dużo wolniejszym tempie.

Wynagrodzenia specjalistów i menedżerów zatrudnionych w bankowości detalicznej skoczyły w tym roku o 13-15 proc. — wynika z raportu Global Financial Services Study-Towers Perrin i HRM Partners, który obejmuje dane z trzeciego kwartału 2008 r.

— Powodem były duża konkurencja na rynku pracy, na którym pojawiało się sporo nowych graczy i dynamiczny wzrost liczby placówek banków detalicznych. Najwyższy wzrost wynagrodzeń dotyczył specjalistów odpowiedzialnych za rozwój produktów bankowych oraz obsługę klientów — mówi Krzysztof Katolo z HRM Partners.

Jednak pracownicy bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej już odczuli perturbacje na rynkach finansowych. Ich pensje, które są powiązane z wynikami finansowymi, wzrosły o 8-9 proc.

Im wyżej, tym lepiej

We wszystkich segmentach bankowości w 2008 r. menedżerowie otrzymali wyższe podwyżki niż ich podwładni.

— To efekt wahadła historii, gdyż w poprzednich latach rosły głównie wynagrodzenia na stanowiskach wykonawczych i specjalistycznych. Przewidujemy, że taka tendencja może się utrzymać również w przyszłym roku, ponieważ w trudniejszych dla bankowości czasach istotna jest jakość zarządzania organizacją i procesami, czego beneficjentami będą dobrzy menedżerowie — uważa Krzysztof Katolo.

Zgadza się z nim Rafał Andrzejewski z Amrop Hever.

— Teraz trzeba będzie trzymać dobrych specjalistów. Banki w Polsce na razie mają się dobrze, a wynagrodzenia menedżerów zależą od wyników. Będą więc rosły, choć nie tak szybko jak dotąd — uważa Rafał Andrzejewski.

Według HRM Partners w bankowości detalicznej podwyżki sięgną 8-9 proc., a w pozostałych segmentach wzrost będzie "kosmetyczny" i wyniesie 5-6 proc.

— Menedżerowie najwyższego szczebla, których wciąż w Polsce jest niewielu, nie odczują pogorszenia i dostaną 5-8 proc. podwyżki. Menedżerowie średniego szczebla będą spodziewać się wzrostu pensji przynajmniej na poziomie inflacji — przewiduje Rafał Andrzejewski.

Londyński chłód

Sytuacja polskich bankow- ców jest o niebo lepsza niż brytyjskich.

— Najnowsze raporty pokazały, że w październiku pensje były mniejsze niż we wrześniu. Nic dziwnego, zważywszy, ile miejsc pracy zniknęło w sektorze finansowym. Ludzie się cieszą, że w ogóle mają pracę. Myślę, że niewielu z nich poprosi pod koniec roku o podwyżkę — przewiduje Dan Bradshaw z londyńskiego Devonshire.

W Wielkiej Brytanii żaden sektor bankowy nie jest dziś bezpieczny. Bank inwestycyjny Goldman Sachs podał w ubiegłym roku, że zwalnia 10 proc. pracowników na świecie. Wypowiedzenia pracownicy zaczęli dostawać już wczoraj.

— To nie najlepszy moment na pracę w sektorze bankowym na Wyspach. I niewiele się zmieni przez najbliższy rok — kwituje Dan Bradshaw.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane