Bankowcy grali w Interbroku

Dawid Tokarz
04-09-2008, 06:33

BRE Bank nie zawiadomił o kłopotach Interbroka prokuratury i nadzoru. Nawet nie zerwał z nim współpracy. Wiedział o  kłopotach spółki pięć miesięcy przed jej bankructwem. Wiedział, nie powiedział.

Audyt wewnętrzny BRE Banku w sprawie Interbroka, który niedawno ujawniliśmy, to puszka Pandory. Okazuje się, że przy współpracy z aferalną spółką pracownicy giełdowego banku nie tylko popełniali błędy i zaniedbania (łącznie z łamaniem prawa), ale też działali nieetycznie, popadając w konflikt interesów. To dlatego teraz nad BRE Bankiem wisi groźba wypłaty odszkodowań dla klientów Interbroka. Ich roszczenia to co najmniej 140 mln zł! — na tyle opiewają wezwania do zapłaty i złożone w sądzie wnioski o wypłatę odszkodowań.

Z raportu autorstwa departamentu audytu wewnętrznego wynika, że o ogromnych kłopotach Interbroka BRE Bank dowiedział się już w połowie listopada 2006 r., a więc pięć miesięcy przed tym, jak spółka foreksowa zbankrutowała.

Agnieszka G., doradca ds. dużych przedsiębiorstw, opiekująca się Interbrokiem od 2001 do 2007 r., usłyszała wtedy od jednego ze wspólników spółki, że w firmie „brakuje 50 mln zł”. I powiedziała o tym przełożonym. Skutek? Bank wysłał do Interbroka prośbę o dane finansowe, a kiedy ich nie dostał, przestał przedłużać gwarancje na inwestycje tej firmy. Nie zerwał jednak z nią współpracy, nie zawiadomił też prokuratury ani Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Niczego nieświadome osoby wciąż wpłacały pieniądze na konta spółki. Tylko od nowych klientów Interbrok od stycznia do kwietnia 2007 r. zebrał aż 27,3 mln zł! A z audytu wynika, że dilerzy, obsługujący inwestycje foreksowe Interbroka, wiedzieli o stratach Interbroka jeszcze przed listopadem 2006 r.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bankowcy grali w Interbroku