Bankowcy spodziewają się spadku popytu na kredyty mieszkaniowe

opublikowano: 06-02-2007, 16:41

Bankowcy spodziewają się, że w I kw. 2007 roku nadal będzie rósł popyt na kredyty dla przedsiębiorstw, jak również na kredyty konsumpcyjne.

Bankowcy spodziewają się, że w I kw. 2007 roku nadal będzie rósł popyt na kredyty dla przedsiębiorstw, jak również na kredyty konsumpcyjne, jednak spaść może popyt na kredyty mieszkaniowe - wynika z ankiety opublikowanej we wtorek przez Narodowy Bank Polski.

Ankieta została przeprowadzona wśród przewodniczących komitetów kredytowych na przełomie grudnia 2006 r. i stycznia 2007 r. wśród 24 banków.

Bankowcy prognozują wyraźny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Może to być związane m.in. z wystąpieniem bariery cenowej na rynku mieszkaniowym.

W IV kwartale 2006 r. polityka kredytowa dotycząca kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych nie została istotnie zmieniona. Jednak bankowcy spodziewają się, że w I kw. br nastąpi nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej w udzielaniu kredytów mieszkaniowych.

Z ankiety wynika, że trzy czwarte banków nie zmieniło w IV kw. 2006 r. polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych.

Bankowcy spodziewają się, że w I kw. br nastąpi nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej w tym segmencie, a popyt na te kredyty silnie wzrośnie.

Z ankiety wynika też, że w IV kw. 2006 r. banki nieznacznie złagodziły kryteria i warunki udzielania kredytów w sektorze przedsiębiorstw, w szczególności w segmencie kredytów krótkoterminowych w sektorze dużych przedsiębiorstw.

Banki przewidują, że w I kw. br. nastąpi dalsze łagodzenie polityki kredytowej w sektorze przedsiębiorstw, szczególnie w odniesieniu do kredytów krótkoterminowych.

"Banki, które złagodziły politykę kredytową, najczęściej ograniczały wymagania w zakresie zabezpieczeń i zmniejszały marżę kredytową" - napisano w raporcie.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane