Bankowe Oscary

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Nagrody Złotego Bankiera zostały wręczone już po raz dziesiąty.

KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO

Laureaci dziesiątej
edycji rankingu Złoty Bankier. Jubileuszowa gala odbyła się tym razem w
gościnnych progach Reduty Banku Polskiego.
Wyświetl galerię [1/13]

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH:

Laureaci dziesiątej edycji rankingu Złoty Bankier. Jubileuszowa gala odbyła się tym razem w gościnnych progach Reduty Banku Polskiego. Fot. Marek Wiśniewski

Bankowa liga mistrzów

BARTOSZ CIOŁKOWSKI, dyrektor generalny w polskim oddziale Mastercard Europe

Wszystkim zwycięzcom gratuluję wyróżnień, o które z każdym rokiem walczy się coraz trudniej. To za sprawą stale postępującej cyfryzacji sektora bankowego i kolejnych wdrożeń innowacyjnych rozwiązań. Banki prześcigają się w nich, aby nieustannie polepszać poziom usług i obsługi swoich klientów. Konkurencja jest bardzo duża i banki szukają sposobów, jak mogłyby się wyróżnić na tle innych — zaoferować coś, czego nikt inny nie proponuje, być w czymś pierwszym lub przynajmniej dotrzymywać kroku liderom zmian.

Jedną z dróg wiodących do tego celu jest otwieranie się na innowacje poza ramy własnej organizacji. Wprawdzie działające w Polsce banki od lat tworzą nowe rozwiązania na najwyższym poziomie w ramach swoich struktur, to jednak otwarcie się na współpracę z fintechami pozwala na pewne rzeczy spojrzeć z innej perspektywy. Banki same rozumieją, że nie wszystko muszą robić samodzielnie od zera i że współpraca z zewnętrznym, zwinnym i innowacyjnym partnerem może okazać się bardziej efektywna. Mniejsze firmy działające na pograniczu finansów i technologii mają ciekawe pomysły i są elastyczne.

O współpracy sektora bankowego z fintechami będzie coraz głośniej, co jest związane między innymi z wejściem w życie dyrektywy PSD2. Powiew zmian na rynku finansowym sprawi, że za rok wybór najlepszych w konkursie Złoty Bankier może stać się jeszcze większym wyzwaniem.

Fintech, czyli pełnoprawny partner

Nie konkurencja, ale partnerstwo — tak można podsumować relacje banków z fintechami, które zaowocowały wyróżnieniami w kategorii „Innowacja FinTech”. W tym roku nagrodę specjalną otrzymał PKO Bank Polski za wdrożenie wspólnie z firmą Coinfirm rozwiązań pozwalających na wysyłkę dokumentacji do 5 mln klientów z wykorzystaniem technologii blockchain.

— Cieszę się, że to wdrożenie jest komercyjne i oszczędziło trochę papieru oraz CD-Romów wysyłanych klientom. Współpracujemy z fintechami i wdrożyliśmy już dużo więcej rozwiązań. Mam nadzieję że w przyszłym roku też się będziemy mieli czym pochwalić w tym obszarze — mówił podczas odbierania nagrody Grzegorz Pawlicki, dyrektor biura innowacji w PKO Banku Polskim.

Wyróżnione zostały także dwa inne projekty. BNP Paribas wspólnie z firmą Autenti wdrożył oprogramowanie, które usprawniło zawieranie umów bankowych z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

— Takich fintechowych rozwiązań wdrożyliśmy już ponad dziesięć i będziemy jechać dalej — powiedział Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska.

— Chciałem pogratulować kolegom z konkurencji nagród, które dostali, i życzyć sobie, żeby za rok jedynym zaproszonym na tę galę bankiem był BNP Paribas Polska — żartował ze sceny.

Wyróżnienie otrzymał także mBank, który wspólnie z Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego wdrożył biometrię behawioralną.

— W bezpieczeństwie działa zawsze efekt najsłabszego ogniwa. Najsłabszym ogniwem jest zawsze użytkownik końcowy. Staramy się znaleźć takie metody uwierzytelniania, które pozwalają w tym równaniu ograniczyć właśnie tę podatność — powiedział Jarosław Górski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa w mBanku.

Bank ten otrzymał również nagrodę specjalną w kategorii „Bezpieczny bank — najlepsze praktyki”. Oprócz niego nagrodzone zostały także Bank Millennium i Getin Bank.

Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl

Mistrzowie produktów

Podczas gali Złotego Bankiera nagrody trafiły do banków, które eksperci portalu ocenili jako najbardziej wszechstronne w poszczególnych kategoriach. Statuetkę za najlepsze konto osobiste odebrał w imieniu Santander Bank Polska prezes zarządu instytucji Michał Gajewski.

— Prezes odbiera nagrody, ale to zasługa całego wspaniałego zespołu — podkreślił Michał Gajewski, dziękując pracownikom pionu bankowości detalicznej.

Druga lokata przypadła Alior Bankowi, a trzecia — Bankowi Millennium. Santander Bank Polska sięgnął także po złoto w kategorii kredytów gotówkowych, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii rankingu. Prezes Michał Gajewski podkreślił, że nagroda to wynik zmian w strategii banku i potwierdzenie sensu nowego podejścia do segmentu consumer finance. Drugie miejsce w kategorii zajął Nest Bank, a na trzeciej pozycji znalazł się Citi Handlowy.

W kategorii kredytów hipotecznych triumfował BNP Paribas Bank Polska, wyprzedzając Bank Pekao i Bank Pocztowy.

— Przychodząc do banku, chciałem, by w tak ważnym momencie jak zakup mieszkania lub domu nasi klienci nie musieli chodzić do konkurencji. To początek naszych sukcesów — powiedział Przemysław Furlepa, wiceprezes BNP Paribas Bank Polska.

Statuetkę Złotego Bankiera w kategorii kart kredytowych przyznano Citi Handlowemu za kartę Simplicity. Plastik zdobył uznanie jury już po raz czwarty. Nagrodę odebrała Katarzyna Przybyła, szefowa Pionu Niezabezpieczonych Produktów banku.

— Chcieliśmy stworzyć produkt dostępny i prosty dla klientów. Kolejna nagroda to znak, że strategia była słuszna. Konkurencja jest jednak ogromna i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa — mówiła, dziękując za wyróżnienie. Drugie miejsce zajął Santander Bank Polska, a trzecie — Alior Bank.

dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu