Bankructwa na Zachodzie będą miały wpływ na polskie firmy

opublikowano: 17-06-2019, 22:00

W Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii rośnie liczba niewypłacalnych przedsiębiorców. To może odbić się na naszym eksporcie.

Polscy eksporterzy muszą mieć się na baczności, ponieważ gospodarka większości krajów Europy Zachodniej w tym roku wyraźnie spowolni. Tak wynika z analizy firmy ubezpieczeniowej Atradius. Arkadiusz Taraszkiewicz z polskiego oddziału tej spółki zaznacza, że spowolnienie na kluczowych dla Polski rynkach Europy Zachodniej nie wpłynie od razu na tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

— Niemniej jednak już w 2020 r. możemy odczuć problemy największych gospodarek europejskich oraz spadek popytu na towary z Polski, co dotknie zwłaszcza przemysły motoryzacyjny i maszynowy — twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz.

W przypadku Niemiec do upadłości prawie 20 tys. przedsiębiorstw przyczyni się m.in. niższy wzrost PKB. Gospodarka tego kraju spowalnia w efekcie spadku popytu zewnętrznego. Wzrost eksportu i produkcji przemysłowej zostanie zahamowany przez globalną sytuację gospodarczą — chodzi m.in. o spowolnienie w Chinach czy amerykańsko-chińską wojnę handlową. Lepsze są perspektywy dla tego kraju na 2020 r., ale zagrożeniem w tym czasie może być m.in. potencjalne nałożenie ceł importowych przez Stany Zjednoczone na samochody i części samochodowe.

W przypadku Francji liczba niewypłacalnych spółek wzrośnie o 3 proc. Szczególnie zagrożone są branże związane z rolnictwem, budownictwem, produkcją materiałów budowlanych oraz producenci tekstyliów. Analitycy Atradiusa prognozują, że w 2019 r. upadłość ogłosi około 55,6 tys. francuskich firm.

Kolejny rok z rzędu znaczący wzrost niewypłacalności odnotują też firmy w Wielkiej Brytanii. Może on wynieść 7 proc., jeśli dojdzie do uporządkowanego brexitu i gładkiego okresu przejściowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu