Bankructwo Lehmana zamroziło rynek „samurajów”

MD
26-09-2008, 10:58

Rynek obligacji korporacyjnych denominowanych w jenach i sprzedawanych na japońskim rynku przez zagraniczne spółki praktycznie zamarzł, informują analitycy. Wcześniej był najszybciej rozwijającym się segmentem rynku papierów dłużnych.

Analitycy twierdzą, że zamrożenie rynku „samurajów” to skutek bankructwa Lehman Brothers. Japońscy inwestorzy zostali z papierami amerykańskiego banku wartości 195 mld JPY (1,8 mld USD).

- Szok po bankructwie Lehmana jest fatalny dla rynku „samurajów” – powiedział Koyo Ozeki, szef pionu badawczego rynku Azja-Pacyfik w Pacific Investment Management Co. – Inwestorzy wierzyli, że Lehman i inni są zbyt duzi, aby upaść – dodał.

Analitycy zwracają uwagę, że bankructwo czwartego w USA banku inwestycyjnego było pierwszym tak dużym szokiem od kryzysu finansowego w Argentynie w 2002 roku.

Deutsche Bank, Societe Generale i National Grid Gas poinformowały ostatnio o rezygnacji z emisji „samurajów”.

Rynek obligacji korporacyjnych denominowanych w jenach był jedynym rynkiem papierów dłużnych, który mógł zanotować wzrost w tym roku. W lipcu Merrill Lynch prognozował, że sprzedaż takich papierów może po raz pierwszy od 1996 roku przekroczyć 3 bln JPY.

MD, Bloomberg 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bankructwo Lehmana zamroziło rynek „samurajów”