Bankrutów coraz mniej

opublikowano: 01-04-2014, 00:00

Spadła liczba upadłości wśród przedsiębiorstw produkcyjnych i budowlanych, a wzrosła wśród handlowców.

W pierwszym kwartale tego roku upadło 178 firm — podaje Coface na podstawie dat wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości. To o 15 proc. mniej niż w I kwartale 2013 r. Tak dobrze nie było od pierwszego kwartału 2011 r., kiedy to ogłoszono 179 bankructw. Trzeba jednak pamiętać, że ciągle jest to o 80 proc. więcej niż w pierwszym kwartale przedkryzysowego 2008 r.

Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface w Polsce, dynamika upadłości odzwierciedla poprawiający się stan polskiej gospodarki. Będzie tylko lepiej, o ile polska gospodarka nie doświadczy szoków wewnętrznych i okaże się odporna na zawirowania zewnętrzne.

— Polskie firmy będą odczuwać zauważalny wzrost konsumpcji gospodarstw domowych wspierany przez stabilny popyt zewnętrzny. W rezultacie będą coraz więcej inwestować w rozwój swoich przedsiębiorstw oraz zwiększać zatrudnienie i płace — twierdzi Grzegorz Sielewicz.

Z analizy Coface wynika także, że w ciągu roku o 30 proc. spadła liczba upadłości spółek akcyjnych, która rosła w 2012 i 2013 r. Spadł też odsetek postępowań z możliwością zawarcia układu, który stanowił 13 proc., podczas gdy w ostatnich dwóch latach wynosił 19 proc. Ubezpieczyciel zaobserwował również zmianę struktury branżowej bankrutów. W porównaniu z I kwartałem zeszłego roku zmniejszył się udział producentów (z 33 proc. do 29 proc.) oraz firm budowlanych (z 21,4 proc. do 18 proc.).

— Budownictwo, choć nadal borykające się z problemami związanymi z niewielką liczbą inwestycji oraz problemami płynnościowymi, stopniowo wychodzi z zapaści — mówi Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Coface.

Ożywienie dostrzegalne jest również w branży stalowej. Popyt ze strony przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego oraz AGD daje impuls do wzrostu przychodów i szybszego obiegu pieniądza w sektorze, co poprawia w sposób widoczny płynność. Więcej natomiast upadło firm handlowych (29 proc. w porównaniu z 23 proc. rok temu). Coface szacuje, że w kolejnych kwartałach spadek liczby upadłości się utrzyma i na koniec roku bankrutów będzie o 6-8 proc. mniej niż w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane