Baraniwski: Rosyjski zakaz importu mięsa z Ukrainy to decyzja polityczna

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 09:54

Jako polityczną określił w czwartek ukraiński minister rolnictwa Ołeksandr Baraniwski decyzję Rosji o zakazie importu mięsa i jego przetworów z Ukrainy. Zdaniem ministra, zakaz ten nie ma większego znaczenia, ponieważ Ukraińcy praktycznie nie sprzedają Rosjanom mięsa.

Jako polityczną określił w czwartek ukraiński minister rolnictwa Ołeksandr Baraniwski decyzję Rosji o zakazie importu mięsa i jego przetworów z Ukrainy. Zdaniem ministra, zakaz ten nie ma większego znaczenia, ponieważ Ukraińcy praktycznie nie sprzedają Rosjanom mięsa.

"Nie mamy zamiaru sprzedawać mięsa Rosji do czasu, gdy zniknie deficyt mięsa na Ukrainie" - powiedział Baraniwski.

W środę rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa podało, że wprowadza od 20 stycznia czasowy zakaz importu wszystkich rodzajów produktów zwierzęcych z Ukrainy tłumacząc to "złą jakością produktów", "licznymi  naruszeniami rosyjskich norm weterynaryjnych" i "brakiem odpowiedniej kontroli nad dostawami i przeróbką mięsa".

W uzasadnieniu zakazu Ministerstwo Rolnictwa zapewniało, że decyzja "nie jest w żadnym razie polityczna".

Ministerstwo zarzuciło też Ukrainie, że dokonuje nielegalnego reeksportu do Rosji, niekiedy z wykorzystaniem podrobionych zaświadczeń weterynaryjnych, mięsa z innych państw, w tym z Polski, chociaż od 10 listopada obowiązuje zakaz  importu mięsa z Polski. Rosja wprowadziła też zakaz sprowadzania produktów pochodzenia roślinnego, uzasadniając te drastyczne kroki fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Stosunki między Rosją a Ukrainą są w ostatnich miesiącach bardzo chłodne. Po sporze gazowym, który zakończył się podwojeniem cen kupowanego przez Ukrainę gazu, zaczął się konflikt w sprawie latarni morskich użytkowanych przez stacjonującą na Krymie rosyjską Flotę Czarnomorską.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane