Barclays Capital obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB

PAP
28-01-2013, 12:44

Brytyjski bank inwestycyjny Barclays Capital obniżył prognozę wzrostu PKB Polski za IV kwartał ub.r. do 0,4 proc. rok do roku z 0,7 proc. rdr. W I kwartale 2013 r. bank spodziewa się spadku PKB, a jego średnioroczna prognoza na 2013 rok wynosi 1 proc. rdr.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Grudniowe dane makroekonomiczne sugerują, że gospodarka jest na stromej równi pochyłej i ma do czynienia ze sztywną polityką fiskalną oraz monetarną, a z drugiej strony z bardzo niskim popytem zagranicznym" – napisano w cotygodniowym komentarzu (Global Economics Weekly).

"Ograniczone możliwości pobudzenia gospodarki oznaczają, że tendencja spadkowa może wydłużyć się na II kwartał. Prawdopodobieństwo korekty budżetu z myślą o pobudzeniu wzrostu jest wysokie. Dlatego podtrzymujemy prognozę średniorocznego wzrostu PKB za 2013 r. na poziomie 1 proc. rok do roku (wobec 2,2 proc. przyjęte w budżecie na obecny rok - PAP)." – ocenili analitycy banku.

GUS ogłosi dane o wzroście PKB w 2012 r. we wtorek. Prognoza Barclays Capital za 2012 r. wynosi 1,9-2,0 proc. wobec wzrostu o 4,3 proc. w 2011 r. oraz 3,9 proc. w 2010 r.

W komentarzu do danych GUS z ubiegłego tygodnia analitycy napisali, że spodziewają się dalszego spadku zatrudnienia, pogorszenia kondycji rynku pracy. Odnotowują też rozczarowujące wyniki eksportu za listopad, spadek sprzedaży detalicznej w grudniu, sugerujący zmniejszenie się siły nabywczej ludności oraz niską dynamikę płac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Barclays Capital obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB