Barclays: nawet 30 proc. prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu 12 miesięcy

opublikowano: 03-10-2019, 14:11

Michael Gapen, szef analizy gospodarki USA w Barclays uważa, że zatrudnienie będzie decydującym czynnikiem co do tego, czy gospodarka USA znajdzie się w recesji w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

- Jest obawa, że przedłużająca się słabość przemysłu rozleje się na całą gospodarkę – powiedział Gapen w CNBC.

Na amerykańskich rynkach akcji strach przed spowolnieniem gospodarczym wywołany słabymi danymi makro spowodował wyprzedaż na pierwszych sesjach czwartego kwartału, która doprowadziła do spadku wartości indeksu blue chipów Dow Jones o łącznie ponad 800 pkt. Tak kiepskiego startu nie notowano od kryzysowego 2008 roku. 

- Opierając się na posiadanych danych i rozumieniu ewolucji trendów w gospodarce, szacujemy ryzyko recesji w perspektywie następnych czterech kwartałów na 25-30 proc. – powiedział Gapen.

Zauważył, że w normalnym roku ryzyko recesji wynosi 10 proc. Podkreślił jednocześnie, że 2019 roku nie jest „normalny”. 

Gapen uważa, że kluczowe dane będą dotyczyć rynku pracy, bo dostarczą wartościowych informacji co do wydatków osobistych, które stanowią ok. 70 proc. gospodarki. Ostrzegł, że jeśli nastąpi zahamowanie wydatków osobistych, prawdopodobieństwo recesji będzie jeszcze wyższe niż szacowane obecnie.

Ekonomiści z Wall Street oczekują, że we wrześniu stopa bezrobocia będzie wynosić 3,7 proc., a liczba miejsc pracy stworzonych poza rolnictwem wzrośnie do 150 tys. Dane mają zostać opublikowane w piątek. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane