Barclays obniża prognozy wzrostu dla czołowych gospodarek

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-09-2022, 21:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ekonomiści banku Barclays uważają, że w IV kwartale dojdzie do wyraźnego spowolnienia w globalnej gospodarce. Kładą to na karb ciągłych blokad covidowych w Chinach. kryzysu energetycznego w Europie oraz zaostrzających się warunków finansowania ze strony banków centralnych, informuje Reuters.

Siedziba Barclays w Wielkiej Brytanii
Siedziba Barclays w Wielkiej Brytanii
Groupa Editor/ Wikipedia Commons/ Creative Commons Uznanie autorstwa - udostępnianie na tych samych warunkach 4.0

W ocenie Barclays, w przyszłym roku światowa gospodarka wyhamuje tempo wzrostu do 2,3 proc. z oczekiwanych 2,8 proc. w roku 2022. Tymczasem w zeszłym roku dynamika zwyżki sięgnęła 6,3 proc.

Bank ostrzegł, że zaawansowane gospodarki już w końcówce tego roku może dopaść recesja, zaś ich wzrost w 2023 r. może być zerowy.

Instytucja podkreśla, że mamy obecnie do czynienia ze światem bliskim recesji, ale jest szansa, że nie posunie się to dalej w kierunku „zagłady”.

To kiepska perspektywa gospodarcza. Ale mogło być gorzej. Istnieje granica między „przygnębieniem” a „zagładą” i naszym zdaniem, w tym pierwszym położeniu znajduje się gospodarka globalna – napisał bank w komunikacie.

Barclays oczekuje, że Stany Zjednoczone mogą tylko „o włos” unikać całkowitej recesji w przyszłym roku. Spodziewa się recesji w Europie w pierwszej połowie 2023 r. i prognozuje, że Chiny odnotują niewielkie odbicie wzrostu PKB w czwartym kwartale, poniżej celu wynoszącego 5,5 proc. Prognozę dla PKB Chin na 2023 r. obniżono o 80 pb do 4,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane