Barclays ostrzega przed znaczną podwyżką cen żywności w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 27-09-2018, 12:20

Import żywności i napojów do Wielkiej Brytanii mógłby zostać dotknięty cłami w wysokości 9,3 mld funtów rocznie (12,2 mld USD), doprowadzając do wzrostu cen w handlu detalicznym, jeśli kraj wyjdzie z Unii Europejskiej bez stosownej umowy.

Jeśli negocjacje w sprawie brexitu pomiędzy Londynem a Brukselą nie przełamią obecnego impasu, nabywcy będą musieli liczyć się z średnio 27 proc. stawką celną  za towary przywożone z UE, wynika z raportu, opublikowanego przez Barclays Bank. Podwyżkę szczególnie odczują konsumenci, gdyż znaczna część tych kosztów przełoży się na wyższe ceny w sklepach.

Dodatkowe taryfy, na które napotyka łańcuch dostaw i handel detaliczny, są znaczące, i nieuchronnie jakiś element wzrostu cen z ogromnym prawdopodobieństwem trafi do konsumenta – stwierdził Ian Gilmartin, szef działu sprzedaży detalicznej w bankowości korporacyjnej Barclays.

W ubiegłym roku Brytyjczycy sprowadzili do kraju produkty żywnościowe i napoje o wartości około 48 mld GBP,  większość z nich pochodziła z krajów Unii Europejskiej. Podczas gdy niektórzy producenci mogą przenosić produkcję, a firmy finansowe mogą transferować bankierów, supermarkety nie mogą uniknąć skutków brexitu, ponieważ muszą być blisko nabywców, konsumentów.

Jednym z działań obronnych w takim wypadku może być to, że detaliści mogą próbować zwiększyć zakupy od lokalnych producentów. Jak w przypadku nowych sklepów Jack należących do sieci Tesco, gdzie już osiem na 10 pozycji jest wytwarzanych w Wielkiej Brytanii.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu