Barclays: podwyżka stóp EBC w czwartek o 25 pkt. bazowych najbardziej prawdopodobna

opublikowano: 16-03-2023, 07:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Barclays uważają, że podwyżka stóp w czwartek przez Europejski Bank Centralny o 25 pkt. bazowych jest bardziej prawdopodobna niż podwyżka o 50 pkt. lub utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie, informuje Reuters.

Do środy na rynkach dominowało przekonanie, że EBC podwyższy w czwartek stopy o 50 pkt. bazowych. Znacząca przecena akcji szwajcarskiego Credit Suisse, która ożywiła obawy o stan systemu finansowego, skłoniła inwestorów i analityków do szybkiej weryfikacji oczekiwań. Barclays szacuje prawdopodobieństwo podwyżki stóp EBC o 25 pkt. bazowych w czwartek na 60 proc. Widzi równe szanse podwyżki o 50 pkt. bazowych lub utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Odejście od “jastrzębich” oczekiwań widać było także za oceanem. Doniesienia z Europy oraz obawy dotyczące kondycji amerykańskich banków spowodowały, że w środę rynek uwzględniał w cenach cięcie stóp o 100 pkt. bazowych w USA po dojściu w maju głównej stopy procentowej do szczytowej wartości w obecnym cyklu podwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane