Barclays: umocnienie dolara osłabia waluty EM

opublikowano: 18-11-2016, 11:02

Umocnienie dolara powoduje ucieczkę od walut gospodarek wschodzących. Analitycy uważają, że taki trend utrzyma się dłużej.

Dolar umacnia się od zaskakującego wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Rynek oczekuje po nim agresywnej stymulacji fiskalnej, co ma skutkować wzrostem inflacji i wyższymi rentownościami długu USA.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- To środowisko korzystne dla dolara – powiedział Mitul Kotecha z Barclays. – Trudno znaleźć argumenty przeciwko dolarowy kiedy można spodziewać się lepszego od oczekiwań wzrostu w USA, prawdopodobnie nawet do końca przyszłego roku – dodał.

Kotecha oczekuje, że indeks dolara, który niedawno był najwyżej od 13 lat, zyska jeszcze kilka procent wartości w krótkim terminie.

Umocnienie dolara negatywnie wpływa na waluty gospodarek wschodzących.

- Widać dalsza deprecjację walut gospodarek wschodzących, szczególnie tych, które są wrażliwe na odpływ z rynku obligacji. Te waluty będą tracić z powodu potencjalnych sankcji handlowych USA – powiedział Kotecha. – Nie znamy ich skali, w jakim zakresie Trump w rzeczywistości to zrobi. Ale pozytywne środowisko dla gospodarek wschodzących wydaje się oddalać w tym momencie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Barclays: umocnienie dolara osłabia waluty EM