Bardziej elastycznie, prościej, szybciej, taniej

Bartosz Dyląg
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Wybierając między leasingiem i kredytem, należy rozważyć sytuację i cele konkretnej firmy. Doświadczenie uczy, że leasing bywa korzystniejszy.

Leasing staje się coraz popularniejszą, łatwiejszą i szybszą formą zdobycia źródeł finansowania. Dzięki wykorzystaniu go firma może szybko reagować na zmiany rynkowe, bez angażowania jednorazowo bardzo dużych środków własnych. Chcąc zaciągnąć kredyt bankowy, przedsiębiorca musi spełnić wiele wyśrubowanych warunków, od wykazania wystarczającej zdolności do zaciągania zobowiązań po wiarygodną (i najlepiej długą) historię kredytową.

Nie tylko raty

— Leasing z uwagi na elastyczny harmonogram spłaty rat, mniejsze zabezpieczenia w porównaniu z kredytem (usługodawca jest właścicielem przedmiotu przez cały okres trwania umowy), prostsze procedury i tańsze świadczenia dodatkowe (np. ubezpieczenia) jest najkorzystniejszą dla przedsiębiorców formą finansowania inwestycji — podkreśla Radosław Boniecki, dyrektor linii biznesowej leasingu uniwersalnego w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Rozważając wybór formy sfinansowania nabywanego środka trwałego, nie wolno sugerować się tylko wysokością miesięcznych rat. Relatywnie niższa kwota rat kredytu ostatecznie może okazać się zdecydowanie bardziej obciążająca niż raty leasingowe, w tym wartość wykupu.

— Tak zwana tarcza podatkowa w przypadku leasingu umożliwia uznanie prawie całej kwoty wartości sprzętu za koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość obniżenia kwoty, która podlega opodatkowaniu, a więc w konsekwencji zapłacenia mniejszego podatku — wyjaśnia Mieczysław Woźniak, prezes BPH Leasing.

Chcąc najpełniej wykorzystać zalety tarczy podatkowej, trzeba wziąć pod uwagę okres trwania umowy. Zbyt krótki czas może spowodować, że nie będziemy mogli w pełni wykorzystać wszystkich odpisów podatkowych. Z kolei zaciągając kredyt, w koszt można wliczyć odsetki od zaciągniętej kwoty oraz odpisy amortyzacyjne.

Harmonogram degresywny

Dużą zaletą leasingu jest możliwość dostosowania wysokości rat do charakteru działalności prowadzonej przez korzystającą z niego firmę. Dla firmy budowlanej, osiągającej największe przychody w sezonie letnim, wysokość rat może być wyższa w tym okresie, niższa — w zimie.

— Ponadto istnieje możliwość ułożenia harmonogramu w taki sposób, aby raty na początku trwania umowy były wyższe niż przed jej zakończeniem, co jest korzystne w przypadku klientów, którym zależy na większych odpisach podatkowych na początku obowiązywania umowy — uzupełnia Piotr Lubowski, dyrektor departamentu marketingu Getin Leasing.

Do niewątpliwych zalet leasingu w porównaniu z kredytem należą znacznie prostsze procedury dostępu do finansowania i mniejsza liczba dokumentów potrzebnych do podjęcia decyzji przez firmę lea-singową. Niezbędne formalności trwają często nie dłużej niż jeden dzień.

— W przypadku procedur uproszczonych, stosowanych przy standardowych przedmiotach lea-singu, od potencjalnego leasingobiorcy wymaga się tylko dokumentów rejestrowych firmy oraz poświadczających faktyczne prowadzenie działalności przez leasingobiorcę. Nie przeprowadza się kompletnej analizy finansowej, jak to ma miejsce w przypadku kredytów bankowych — zaznacza Piotr Lubowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Dyląg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu