Bardzo groźna dla biznesu ustawa. Władza urzędników będzie gigantyczna

opublikowano: 28-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rada Przedsiębiorczości ostrzega, że powstaje ustawa, która pozwoli na wsteczne karanie firm i ograniczy im prawo do obrony.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie rozwiązania ustawowe niepokoją Radę Przedsiębiorczości
  • jak wzrośnie władza prezesa UOKiK nad firmami

W parlamencie trwają prace nad obszerną nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zmierza ona w kierunku kolejnego znacznego wzmocnienia uprawnień urzędu antymonopolowego oraz ochrony konsumentów przed uderzającymi w ich interesy działaniami przedsiębiorstw.

Rada Przedsiębiorczości (RP), skupiająca dziewięć największych organizacji biznesowych, alarmuje, że projekt zawiera wiele rozwiązań bardzo groźnych dla firm. „W obecnym kształcie ustawa narusza gwarancje procesowe przedsiębiorców, osłabia tajemnicę radcowską i adwokacką, przedstawia nieproporcjonalne rozwiązania oraz narusza fundamentalne zasady państwa prawa” — czytamy w dokumencie RP.

Rada krytykuje np. to, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma uzasadniać postawienie zarzutów firmie już na samym początku postępowania, a nie na końcu. Zdaniem RP osłabia to prawo do obrony przedsiębiorców, gdyż urząd powinien ocenić wszystkie zgromadzone dowody w trakcie całego postępowania, także korzystne dla przedsiębiorcy, podważające zasadność zarzutów. Apeluje do parlamentu o rezygnację z tego rozwiązania.

Ustawa przewiduje karanie finansowe organizacji przedsiębiorców, jeżeli naruszenia przepisów dopuścił się ich członek. RP uważa, że regulacja jest niezrozumiała i będzie prowadzić do sporów interpretacyjnych. Ponadto ustawa łamie zasadę niedziałania prawa wstecz, „przez co narusza fundamentalne zasady państwa prawa i zaufanie do prawa. Przyjęcia takiego rozwiązania spowodowałoby, że firmy ponosiłyby odpowiedzialność za swoje działania na zasadach, które nie istniały w chwili ich dokonania i byłyby karane za czyny, które nie podlegały karze w chwili ich popełnienia” — alarmuje RP. Skrytykowała także pomysł, aby kontrolerzy mogli zapoznawać się „pobieżnie” z dokumentami chronionymi tajemnicą adwokacką.

Podpisani w stanowisku RP szefowie dziewięciu największych organizacji biznesowych oczekują takich zmian w ustawie, które zagwarantują firmom należyte standardy ochrony i jasne zasady odpowiedzialności.

Ustawa jest na etapie prac senackich.

Najważniejsze nowości

Główne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

— możliwość nałożenia na przedsiębiorców kary pieniężnej w celu przymuszenia ich do wykonania nałożonych na nich obowiązków

— sporządzanie uzasadnienia zarzutów na etapie wszczęcia postępowania

— możliwość zdobywania przez UOKiK informacji od osób fizycznych

— doprecyzowanie zasad zwracania się o pomoc policji w toku kontroli i przeszukania

— możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności również przedsiębiorcy dominującego w przypadku, gdy naruszenia ustawy poprzez zawarcie niedozwolonego porozumienia lub nadużycie pozycji dominującej dopuścił się przedsiębiorca zależny

— nakładanie kar pieniężnych na związki przedsiębiorców, gdy dane naruszenie jest związane z działalnością jego członków

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane