Barier dla firm, niestety, nadal przybywa

Jarosław Królak
06-03-2007, 00:00

Lewiatan alarmuje: w ostatnim roku przybyło przepisów utrudniających życie przedsiębiorcom. Czas rozluźnić gorset.

Lewiatan alarmuje: w ostatnim roku przybyło przepisów utrudniających życie przedsiębiorcom. Czas rozluźnić gorset.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan po raz czwarty przygotowała czarną listę barier dla firm. Niestety, lista się wydłuża.

— Od publikacji poprzedniej listy rok temu żadna ważna bariera nie została zlikwidowana. Mało tego, pojawiły się nowe. W Polsce są coraz trudniejsze warunki prowadzenia biznesu — alarmuje Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana.

I apeluje, by rząd nie dał się uśpić dobrym wynikom gospodarki. W latach 1995-96 koniunktura też była znakomita, ale potem przyszło ostre hamowanie.

— Niech to będzie przestrogą dla rządzących. Trzeba szybko rozluźnić gorset sztywnych przepisów i ograniczyć biurokarcję — mówi szefowa PKPP.

Obiecują i zapominają

Czarną listę układają eksperci PKPP we współpracy z członkami tej organizacji. Co roku Lewiatan przekazuje ją posłom i rządowi. Jak dotąd, bez skutku.

— Za każdym razem władza zapowiada chęć usunięcia barier, ale jak zwykle kończy się na obietnicach — twierdzi Henryka Bochniarz.

Jacek Męcina, doradca PKPP, podkreśla, że nie skasowano żadnej bariery w prawie pracy. Wręcz przeciwnie, pojawiają się nowe.

— Projekt prezydenta zmierza w kierunku zwiększenia kompetencji kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy. Planowane jest uderzenie w samozatrudnienie. Są obawy, że sytuacja się jeszcze pogorszy — mówi Jacek Męcina.

Podobnie jest z barierami fiskalnymi.

— Miała być reforma podatkowa, tymczasem dokonano kosmetycznych zmian w podatkach dochodowych i w ogóle nie ruszono ustawy o VAT, której wiele regulacji uderza w firmy — ocenia Magdalena Garbacz, ekspert podatkowy Lewiatana.

Gdzie ta swoboda

Na czarnej liście znalazły się bariery dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

— Nowela ustawy o swobodzie gospodarczej miała wprowadzić tak oczekiwane rozwiązania, jak „jedno okienko” dla zakładających firmy, możliwość zawieszania działalności, ograniczenie kontroli w firmach oraz liczby zezwoleń i koncesji. Nic z tego nie wyszło. Umożliwiono natomiast kontrole „na legitymację”. Planowane jest wprowadzenie kontroli bez upoważnienia — mówi Katarzyna Urbańska, ekspert Lewiatana.

W ocenie Henryki Bochniarz rok 2006 jest stracony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Barier dla firm, niestety, nadal przybywa