Czytasz dzięki

Barlinek planuje budowę drugiej zagranicznej fabryki desek podłogowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-08-2005, 15:08

Barlinek w ciągu 3-4 lat planuje budowę za granicą drugiej fabryki desek podłogowych, a wcześniej - w 2007 roku - zamierza uruchomić pierwszy zakład desek poza krajem. Wartość obu inwestycji może wynieść 260 mln zł, a pierwsza z nich będzie w części finansowana publiczną emisją akcji.

Barlinek w ciągu 3-4 lat planuje budowę za granicą drugiej fabryki desek podłogowych, a wcześniej - w 2007 roku - zamierza uruchomić pierwszy zakład desek poza krajem. Wartość obu inwestycji może wynieść 260 mln zł, a pierwsza z nich będzie w części finansowana publiczną emisją akcji.

"Nowa inwestycja (zakład, którego budowę Barlinek rozpocznie za granicą na początku 2006 roku) pochłonie około 130 mln zł. Planowana budowa kolejnego zakładu pochłonie nie mniejsze środki" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący rady nadzorczej Barlinka Mariusz Gromek.

Dodał, że druga zagraniczna fabryka Barlinka może powstać za 3-4 lata, najprawdopodobniej poza granicami Unii Europejskiej, a spółka wolałaby ją sfinansować raczej z długoterminowych kredytów i środków własnych, niż ze środków z emisji akcji.

"W tym czasie, 3-4 lat, jest bardzo realne, że staniemy się światowym liderem" - powiedział przewodniczący. Dodał, że światowi liderzy nie produkują więcej niż 10 mln m kw. deski podłogowej rocznie.

Obecnie w spółce zależnej, Barlinek Inwestycje, realizowane są projekty inwestycyjne o wartości przekraczającej 100 mln zł, dzięki którym moce produkcyjne grupy zwiększą się w 2006 roku z 4 do 6 mln m kw. deski podłogowej rocznie i - jak podał Gromek - Barlinek dzięki temu stanie się trzecim graczem na świecie. Jednocześnie trwają prace nad uruchomieniem produkcji w tartaku na Ukrainie, co ma nastąpić jesienią 2005 roku.

Na początku przyszłego roku Barlinek chce rozpocząć za granicą budowę nowego zakładu, o zdolnościach produkcyjnych 2 mln m kw. deski podłogowej rocznie. Inwestycja ma kosztować około 130 mln zł, z czego około 53 mln zł ma pochodzić ze środków pozyskanych z zaplanowanej na wrzesień oferty akcji. "O lokalizacji poinformujemy w ciągu kilku miesięcy" - powiedział Gromek. Dodał, że budowa nowego zakładu może potrwać 12-18 miesięcy, co oznacza, iż w 2007 roku będzie uruchomiona.

Grupa Barlinek zwiększyła w II kwartale 2005 roku przychody ze sprzedaży o 30,5 proc. wobec analogicznego okresu 2004 roku, do 69,3 mln zł, a zysk netto o 33 proc. do 8,1 mln zł. W I półroczu grupa wypracowała 13,6 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 142,9 mln zł.

W 2004 roku Barlinek zwiększył przychody o ponad 58 proc. do 235 mln zł, a zysk netto o ponad 65 proc. do 26 mln zł. Od początku 2005 roku spółka konsoliduje wyniki.

Planowana na wrzesień oferta Barlinka obejmie 8 mln akcji serii J nowej emisji i 14 mln akcji sprzedawanych. Transza instytucjonalna obejmie 16,5 mln akcji oferowanych, a indywidualna 5,5 mln. W pierwszej kolejności będą przydzielane akcje nowej emisji.

Budowa księgi popytu i zapisy w transzy indywidualnej w ofercie Barlinka, potrwają od 6 do 9 września 2005 roku. Od 12 do 13 września 2005 przyjmowane będą zapisy w transzy instytucjonalnej, a 14 września ewentualne zapisy subemitentów. Najpóźniej do 16 września odbędzie się przydział akcji. Debiut spółki na GPW jest planowany na koniec września.

Obecnie Barlinek jest największym w Polsce i piątym na świecie producentem naturalnych podłóg drewnianych. 75 proc. produkcji przeznacza na eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane