Barnier: to Londyn musi wyjaśnić, co dalej w sprawie brexitu

  • PAP
opublikowano: 11-02-2019, 21:43

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier powiedział w poniedziałek po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, że Londyn musi teraz wyjaśnić, co dalej w związku z impasem w brytyjskim parlamencie i planowanym na 29 marca wyjściem W.Brytanii z UE.

"Jest niezmiernie mało czasu" na zawarcie porozumienia ze Wspólnotą - podkreślił Barnier na wspólnej konferencji prasowej. "Nigdy nie nalegaliśmy na brexit, nigdy nie domagaliśmy się brexitu" - dodał Bettel.

Barnier podkreślił, że UE nie podejmie żadnych renegocjacji w sprawie umowy o rozwodzie z Wielką Brytanią i nalega na premier Theresę May, by podjęła współpracę z przywódcą opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem, aby przełamać impas w parlamencie, który odrzuca umowę w takim kształcie, w jakim przygotował ją rząd.

Unijny negocjator podkreślił, że musi dojść "do jakiegoś ustępstwa" po brytyjskiej stronie.

Bettel powiedział dziennikarzom, że na razie Wielka Brytania zachowuje się jak "Niezjednoczone Królestwo", a stanowisko zwolenników brexitu "da się podsumować jednym zdaniem: +Nie, nie, nie i nie".

Pomimo opóźnienia w ratyfikacji wynegocjowanej w listopadzie umowy May zapewniła niedawno, że "zrealizuje brexit, i to na czas". Premier zapowiedziała też w ubiegły czwartek, że podda projekt całej umowy - wraz z ewentualnymi ustępstwami ze strony UE - pod głosowanie "tak szybko, jak to możliwe". Oświadczyła jednak, że jeśli nie będzie to możliwe przed 13 lutego, wygłosi wówczas oświadczenie w Izbie Gmin, a następnego dnia przedstawi posłom projekt neutralnej uchwały, dający podstawę do kolejnej debaty na temat brexitu.

Jak dotąd wszyscy unijni rozmówcy May podkreślili, że Londyn nie może liczyć na ustępstwa ze strony Wspólnoty.

W razie nieuzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy