Barnier: UE chce pewności ws. granicy z Irlandią po brexicie

  • PAP
opublikowano: 06-11-2018, 21:09

Unia Europejska chce mieć pewność, że opuszczając ją Wielka Brytania nie ograniczy swobody ruchu przez granicę Irlandii Północnej z państwem irlandzkim - oświadczył we wtorek w Bratysławie unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.

"Musimy mieć pewność, że nie zostanie przywrócona trwała granica z Irlandią. Jeśli nie uzgodni się gwarancji, umowa (określająca zasady Brexitu) nie zostanie zawarta. Potrzeba nam zapewnienia integracji rynku wewnętrznego" - powiedział Barnier dziennikarzom po rozmowach z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim.

Według niego, gwarancje swobodnego przekraczania irlandzkiej granicy powinny pozostawać w mocy bezterminowo. "Miałyby obowiązywać do czasu, aż znajdzie się jakieś inne rozwiązanie" - zaznaczył, dodając, że do sfinalizowania umowy o Brexicie brakuje właśnie uregulowania kwestii wspomnianej granicy.

Premier Pellegrini powiedział dziennikarzom, że Słowacja przygotowuje się także na ewentualność tak zwanego twardego Brexitu czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez stosownej umowy.

"Słowacja jest przygotowana na oba warianty. Twardy Brexit miałby większe skutki dla samej Wielkiej Brytanii niż dla państw unijnych. Skutki dla Słowacji nie byłyby wyraźne" - podkreślił szef słowackiego rządu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu