Barometr Consumer Finanse KPF-IRG spadł w drugim kwartale do 63,7 pkt

PAP
opublikowano: 08-05-2012, 13:50

W drugim kwartale br. Barometr rynku Consumer Finanse, obrazujący obecną sytuację gospodarstw domowych i ich prognoz, spadł z 65,5 pkt do 63,7 pkt - wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Obecna wartość barometru osiągnęła najniższą wartość od ponad sześciu lat - wskazali autorzy badania podczas wtorkowej konferencji prasowej. Badanie przeprowadzono w pierwszej połowie kwietnia na grupie ok. 900 gospodarstw domowych.

Spadek wartości Barometru jest głównie spowodowany systematycznym pogarszaniem się oczekiwań gospodarstw domowych w odniesieniu do ich sytuacji finansowej. "Oczekiwania te są na najniższym poziomie od siedmiu lat a dodatkowo znajdują się w trendzie spadkowym, co może wpływać na zmniejszenie skłonności do dokonywania nowych zakupów, szczególnie finansowanych kredytem" - czytamy w raporcie.

"Wynik (barometru - PAP) najprawdopodobniej przełoży się na dalsze osłabienie dynamiki zadłużenia gospodarstw domowych, szczególnie w obszarze kredytów konsumpcyjnych" - stwierdził Sławomir Dudek z IRG SGH.

Dodał, że pogorszenie opinii respondentów widoczne jest również w obszarze prognoz ich oszczędności oraz oceny bieżącej skłonności do oszczędzania. "Z perspektywy sektora bankowego oznacza to redukcję napływu środków z sektora gospodarstw domowych, które w konsekwencji mógłby on przeznaczyć na prowadzenie akcji kredytowej. Jedynym obszarem, w którym obserwuje się średniookresową poprawę, są prognozy gospodarstw domowych dotyczące zakupu dóbr trwałych" -powiedział.

Autorzy badania stwierdzili, że uwzględniając negatywne wskazania Barometru oraz informacje docierające z rynku kredytowego, wydaje się, że uzyskanie jakiegokolwiek wzrostu w segmencie kredytów konsumenckich w 2012 r. będzie bardzo trudne. "Jedynym ratunkiem dla dynamiki rynku kredytów dla gospodarstw domowych będzie najprawdopodobniej segment kredytów mieszkaniowych. W tym segmencie możliwa jest jednak również stagnacja i zmniejszenie wzrostu do około 10 proc. w skali roku" - podkreślili.

Z badania rynku Consumer Finanse wynika też, że 51,8 proc. ankietowanych gospodarstw domowych nie ma problemów z obsługą swojego zadłużenia. "Negatywne zmiany uwidoczniły się w przesunięciu części gospodarstw domowych z grupy mającej +niewielkie problemy+, do grupy +obsługującej swoje zobowiązania z dużymi trudnościami+" - napisano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane