Czytasz dzięki

Barometr nastrojów na GPW najniżej w historii

Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI
opublikowano: 15-03-2020, 10:21

Po jednej z najszybszych w historii wyprzedaży na światowych giełdach nasze barometry doszły do poziomów potwierdzających paniczne nastroje.

Barometr obrazujący "sentyment" na GPW spadł do historycznego minimum. Znalazł się aż 1,74 odchylenia standardowego poniżej swej historycznej średniej, co ze statystycznego punktu widzenia jest skrajnie niskim punktem. Niestety historia naszego barometru w wersji dla rodzimego rynku sięga zaledwie roku 2011, ale można orientacyjnie przypuszczać, że obecne ekstremalne poziomy byłyby porównywalne z jesienią 2008, po upadku Lehman Brothers.

Również barometr dla Wall Street znalazł się 1,66 odchylenia standardowego poniżej średniej. To poziom najniższy od 2016 roku. Warto odnotować, że wskaźnik byłby jeszcze niżej (w okolicach dwóch odchyleń - być może najniżej od 2009 roku), gdyby nie piątkowe dynamiczne odbicie notowań oraz fakt, że jeden z komponentów (badanie Investors Intelligence) był opublikowany parę dni przed największą paniką.


Nasz barometr porusza się w przedziale od -2,0 (skrajny pesymizm) do +2,0 (skrajny optymizm). W języku matematycznym jego wartość = dystans od historycznej średniej mierzony w tzw. odchyleniach standardowych.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu