Barometr Pulsu Biznesu: EMC zdobywa coraz więcej rynku pamięci masowych

KA
opublikowano: 16-03-2011, 00:00

Gdy w innych segmentach informatyki obroty są wciąż niższe od tych sprzed 2008 r., to światowy rynek macierzy dyskowych przebił w 2010 r. rekord o 1,4 mln USD. Według firmy analitycznej Gartner osiągnął wartość 19,4 mld USD, co oznacza ponad 18-procentowy wzrost w stosunku do 2009 r. Gros tego rynku stanowią pamięci przechowujące dane na poziomie bloków. Ich sprzedaż w stosunku do roku 2009 wzrosła o około 15 proc, a wobec 2008 r. o ponad 3 proc. Szybciej rośnie sprzedaż urządzeń do przechowywania danych na poziomie plików. W stosunku do 2009 r. wzrosła o 36 proc., a wobec 2008 r. o blisko 38 proc.

Na wzroście rynku korzystają głównie dwie amerykańskie firmy: NetApp i EMC. Sprzedaż pierwszej wzrosła w ubiegłym roku o połowę, co przełożyło się na wzrost udziału w rynku z 8,3 do 10,7 proc. NetApp nie miało jednak superfiniszu w czwartym kwartale. Stał się on udziałem tradycyjnego lidera rynku, czyli EMC. Według Gartnera wartościowy udział tej korporacji w rynku wzrósł w 2010 r. z 25 do 28 proc., a w czwartym kwartale przekroczył nawet 28 proc.

Podobne tendencja jak w przypadku sprzętu widać w segmencie oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi. Według International Data Corporation (IDC) w 2010 r. wartość sprzedaży tego software’u wzrosła o ponad 10 proc. i osiągnęła 12,7 mld USD. Pozwoliło to odrobić spadek sprzedaży o 3,2 proc. z 2009 r. Liderem rynku oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi też jest EMC. Licząc rok do roku, w czwartym kwartale 2010 r. udział tej firmy w rynku wzrósł z 23,8 proc. do 25,4 proc. EMC zyskało głównie kosztem Symanteca, którego udział w rynku spadł w czwartym kwartale o ponad 1,5 proc. Firma ta pozostaje jednak wiceliderem tego segmentu oprogramowania, chociaż sama takich urządzeń nie dostarcza. Wynika to stąd, że IDC zalicza do tej części rynku software do ochrony i odzyskiwania danych, a nie aplikacje tylko do zarządzania pamięciami jako infrastrukturą, które są domeną firm produkujących również sprzęt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Barometr Pulsu Biznesu: EMC zdobywa coraz więcej rynku pamięci masowych