Barroso będzie interweniować po stronie Litwy w konflikcie naftowym z Rosją

02-04-2007, 11:33

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział w poniedziałek, że będzie interweniować po stronie Litwy w  konflikcie naftowym z rosyjskim konsorcjum państwowym Transnieft.

Koncern Transnieft, zarządzający rurociągiem "Przyjaźń", latem 2006 r. tłumacząc się awarią zawiesił dostawy ropy do litewskiej rafinerii w Możejkach, której właścicielem od 15 grudnia 2006 roku jest PKN Orlen. Możejki muszą sprowadzać ropę drogą morską przez terminal portowy w odległej o 90 km Butyndze.

"To nie jest wyłącznie problem Litwy, lecz całej Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że znajdziemy konstruktywne rozwiązanie" - powiedział Barroso w prywatnej telewizji litewskiej LNK.

Barroso zaapelował do Rosji o "zrozumienie powodów niepokoju" UE i wyraził gotowość podjęcia tej kwestii podczas szczytu UE-Rosja w dniach 16 i 17 maja w Samarze.

Wezwał też Moskwę do przestrzegania we współpracy energetycznej w UE należnych zasad: "wzajemnej korzyści, przejrzystości, braku dyskryminacji i otwarcia rynków".

Litwa w lutym zagroziła, że w proteście przeciwko polityce energetycznej Kremla przyłączy się do polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji na temat nowej umowy o partnerstwie i współpracy UE-Rosja.

Tymczasem prezes Transnieftu Siemion Wajnsztok nie wykluczył ostatnio definitywnego zamknięcia rurociągu, jeśli jego naprawa miałaby się okazać zbyt kosztowna.

Litewscy politycy twierdzą, że jest to "szantaż polityczny" i akt zemsty za to, że Możejki nie zostały sprzedane firmom rosyjskim. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Barroso będzie interweniować po stronie Litwy w konflikcie naftowym z Rosją