Barroso: brexit, Putin i Trump doprowadzą do konsolidacji Europy

  • PAP
opublikowano: 04-03-2019, 20:58

Brexit, Putin i Trump doprowadzą do silniejszej konsolidacji Europy - mówi w poniedziałek w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przewiduje, że nie będzie odwrotu od wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

"Drugie referendum jest wielce nieprawdopodobne - do brexitu dojdzie. Byłoby jednak mądrze to wyjście dobrze zorganizować. Twardy brexit byłby polityczną i gospodarczą katastrofą" - oświadczył były przewodniczący KE.

"Po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty, Unia wciąż będzie najważniejszym partnerem handlowym dla tego kraju. Animozje byłyby bardzo szkodliwe w momencie, kiedy mamy do czynienia z pewnymi siebie Chinami, coraz agresywniejszą Rosją i coraz mniej przewidywalnymi USA. Jako Europejczycy powinniśmy bardziej zewrzeć szeregi" - dodał.

Według Barroso dzisiejszy świat musi się zmierzyć z poważnymi przełomami w stosunkach międzynarodowych. Stary powojenny zachodni porządek, który został stworzony przez USA, jest kwestionowany. I to przez same USA - zauważył były szef Komisji. Wyraził jednak przekonanie, że Europa oprze się negatywnym trendom.

"Stałem na czele KE w czasie 10 trudnych lat i już podczas kryzysu finansowego ludzie mówili, że euro upadnie, a Grecja wyjedzie ze strefy. Nie doszło do tego. Europa jest dużo odporniejsza niż wielu się wydaje" - oznajmił Barroso. "Zobaczycie: brexit, Putin i Trump jeszcze bardziej skonsolidują Europę" - prognozuje były eurokrata.

Barroso był przewodniczącym Komisji Europejskiej w latach 2004-2014. 20 miesięcy po odejściu i odczekaniu przepisowego okresu karencji został zatrudniony przez amerykański bank Goldman Sachs, co wywołało falę kontrowersji. Jego następca Jean-Claude Juncker skierował sprawę do komisji etyki KE, która jednak nie dopatrzyła się nieprawidłowości. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu