Barroso: gospodarki UE i USA współzależne bardziej niż kiedykolwiek

opublikowano: 05-01-2007, 16:19

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso udaje się w poniedziałek z wizytą do USA, by rozmawiać z prezydentem George'em W. Bushem o głównych wyzwaniach stojących przed światem w 2007 roku, w tym kwestiach energetycznych, oraz o zacieśnianiu współpracy gospodarczej USA- UE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso udaje się w poniedziałek z wizytą do USA, by rozmawiać z prezydentem George'em W. Bushem o głównych wyzwaniach stojących przed światem w 2007 roku, w tym kwestiach energetycznych, oraz o zacieśnianiu współpracy gospodarczej USA- UE.

"Europa i USA są przywiązane do wartości wolności i demokracji oraz do promocji tych wartości na świecie. Walka z terroryzmem i kontynuowanie wysiłków na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie to dwa kluczowe przykłady, gdzie musimy utrzymywać bliska współpracę" - oświadczył w piątek w komunikacie prasowym Barroso.

Wizyta Barroso w USA odbywa się tuż po wizycie w Waszyngtonie Angeli Merkel, kanclerz Niemiec, sprawujących obecnie przewodnictwo w UE. Pani kanclerz ogłosiła, że zależy jej na ożywieniu gospodarczego partnerstwa transatlantyckiego, zwłaszcza w handlu, opartego - jak powiedziała - "na wspólnych wartościach".

Barroso potwierdza te oczekiwania Unii. "USA jest najważniejszym partnerem gospodarczym Unii Europejskiej. Nasze gospodarki są dziś bardziej niż kiedykolwiek uzależnione od siebie" - powiedział.

Portugalczyk zamierza w rozmowie z Bushem podnieść też kwestie wyzwań energetycznych, w kontekście strategicznego dokumentu o europejskiej polityce energetycznej, jaki Komisja Europejska przyjmie w przyszłym tygodniu. W dużej mierze poświęcony jest on przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym na świecie.

"Europa i USA mają wspólny interes, by razem pracować nad pewnymi i stabilnymi dostawami energii w przyszłości. Ekonomiczny interes podjęcia działań, by sprostać zmianom klimatycznym, jest poza dyskusją" - powiedział szef KE.

To będzie druga wizyta przewodniczącego Barroso w Białym Domu; pierwsza miała miejsce w październiku 2005 roku. Barroso spotka się w poniedziałek także z przywódcą demokratycznej większości w amerykańskim Senacie Harrym Reidem i przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

KE przypomina, że wymiana handlowa pomiędzy USA a UE stanowi ponad miliard dolarów dziennie. Dwie trzecie zagranicznych inwestycji w USA pochodzi z Europy (60,1 mld USD w 2005 r.). Szacuje się, że transatlantycka gospodarka generuje w przybliżeniu 3 biliony dolarów rocznie w handlu, dając pracę po obu stronach Atlantyku 14 milionom pracowników. Na UE i USA przypada łącznie 40 proc. światowego handlu.

Inga Czerny

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane