Barroso mógł podjąć pracę w Goldman Sachs

PAP
opublikowano: 31-10-2016, 14:07

Komitet etyki Unii Europejskiej poinformował w poniedziałek, że były szef Komisji Europejskiej Jose Barroso nie złamał unijnych przepisów ani kodeksu postępowania unijnych urzędników, podejmując pracę w banku inwestycyjnym Goldman Sachs po złożeniu funkcji.

Jose Manuel Barroso
Zobacz więcej

Jose Manuel Barroso Bloomberg

Barroso nową pracę podjął 20 miesięcy po ustąpieniu ze stanowiska szefa KE, czyli wkrótce po upływie półtorarocznego okresu, w którym byli członkowie Komisji muszą przejść postępowanie sprawdzające przed nowym zatrudnieniem w celu zapobieżenia konfliktowi interesów.

Komisja pod kierownictwem Jean-Claude'a Junckera zdecydowała się zwrócić o opinię do komitetu etyki, doradzającego KE głównie w kwestiach związanych z tym, czy działalność podejmowana przez członków gabinetu po zakończeniu sprawowania funkcji jest zgodna z traktatami.

W poniedziałek komitet wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że po analizie informacji, jakie Barroso przekazał w liście do Junckera, nie doszukano się "wystarczających powodów, aby uznać, że doszło do naruszenia obowiązku uczciwości" i zachowania dyskrecji wobec spraw poufnych.

Sprawa Barroso była ciosem w wiarygodność Komisji Europejskiej w czasie, gdy instytucja ta stara się odbudować zaufanie obywateli do doświadczanej przez kolejne kryzysy UE.

60-letni dziś Barroso szefował KE w latach 2004-2014. Wcześniej przez dwa lata był premierem Portugalii z ramienia Partii Socjaldemokratycznej. W latach 70. należał do ruchu komunistyczno-maoistycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu