Barroso: potrzebny nowy konsensus w UE w sprawie walki z bezrobociem

DI, PAP
opublikowano: 15-06-2013, 17:18

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w sobotę w Rzymie, że potrzebny jest nowy unijny konsensus w sprawie walki z bezrobociem wśród młodzieży, a nie tylko – jak dodał - „długie dyskusje na temat programu oszczędności”.

Po spotkaniu z premierem Włoch Enrico Lettą Barroso oświadczył, że do walki z bezrobociem konieczne jest zarówno zaangażowanie środków finansowych poszczególnych krajów, jak i europejskich funduszy strukturalnych.

Tematem rozmowy szefa KE z Lettą był też piątkowy rzymski szczyt ministrów pracy i finansów Włoch, Francji, Niemiec i Hiszpanii na temat bezrobocia, zakończony wnioskiem, że nie ma już więcej czasu i trzeba pilnie przystąpić do działania.

Włoski premier powiedział Barroso, że narada ta świadczy o woli europejskich rządów, by zajmować się nie tylko rachunkami, ale także ludźmi.

„Często ministrowie finansów są bardziej zainteresowani liczbami, ale dla nas ważniejsi są ludzie” - podkreślił Enrico Letta.

Jose Manuel Barroso z uznaniem wypowiedział się o „ogromnym wysiłku” podjętym przez Włochy, by odzyskać zaufanie inwestorów. Ale teraz - dodał - konieczne są działania na rzecz wzrostu, co można osiągnąć, realizując reformy strukturalne.

Premier Letta, stojący na czele rządu centrolewicy i centroprawicy, zapewnił, że jego kraj chce utrzymać 3-procentowy deficyt budżetowy i nie zamierza powiększać zadłużenia.

„Kierując się zasadami oszczędności, będziemy realizować politykę gospodarczą, społeczną i fiskalną” - zadeklarował centrolewicowy premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane