Barroso zasugeruje Blair'owi zwiększenie środków dla nowych członków UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-12-2005, 13:51

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jeszcze w poniedziałek wystosuje list do brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, w którym zasugeruje zwiększenie środków dla 10 nowych krajów UE w budżecie Unii na lata 2007-2013; Barroso poinformował o tym premiera Kazimierza Marcinkiewicza podczas rozmowy telefonicznej - powiedział PAP rzecznik rządu Konrad

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jeszcze w poniedziałek wystosuje list do brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, w którym zasugeruje zwiększenie środków dla 10 nowych krajów UE w budżecie Unii na lata 2007-2013; Barroso poinformował o tym premiera Kazimierza Marcinkiewicza podczas rozmowy telefonicznej - powiedział PAP rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz.

Jak podkreślił rzecznik, rozmowa dotyczyła planowanego listu. Barroso, który zatelefonował do szefa polskiego rządu, miał powiedzieć, że zwróci w liście uwagę na potrzebę zastosowania "systemu stopniowego zmniejszania rabatu brytyjskiego oraz zasugeruje dokonanie rzeczywistego systemu przeglądowego od 2008 roku". Ponadto - jak mówił Ciesiołkiewicz - Barroso zwróci w liście do Blaira uwagę na potrzebę ujednolicenia systemu korzystania z funduszy spójności przez wszystkie kraje Unii, zarówno "nowe, jak i stare".

Rzecznik rządu poinformował, że premier w rozmowie z Barroso poparł ideę wystosowania takiego listu. Ciosiołkiewicz powiedział, że premier Marcinkiewicz jeszcze dziś otrzymać ma kopię tego listu. Po otrzymaniu - dodał rzecznik - premier ustosunkuje się publicznie do treści listu.

Według rzecznika, Barroso w rozmowie z Marcinkiewiczem podkreślił, że spodziewa się, iż nowa brytyjska propozycja budżetu, która prawdopodobnie zostanie przedstawiona jeszcze w poniedziałek, "będzie szła w pozytywnym kierunku, jednak nadal nie będzie zapewne satysfakcjonująca".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane