Bartkiewicz: ING BSK chce zwiększyć udział w rynku kredytów detalicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 15:25

ING Bank Śląski planuje w 2006 roku rosnąć zdecydowanie szybciej niż rynek złotowych kredytów hipotecznych i dzięki temu wzmocnić swój udział w rynku kredytów detalicznych - poinformował prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

ING Bank Śląski planuje w 2006 roku rosnąć zdecydowanie szybciej niż rynek złotowych kredytów hipotecznych i dzięki temu wzmocnić swój udział w rynku kredytów detalicznych - poinformował prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

Udział banku w kredytach detalicznych w III kwartale spadł do 2,34 proc., z 2,47 proc. w II kwartale.

"Planujemy przejść na fazę wzrostową, co będzie trudne, ponieważ duża część rynku - walutowe kredyty hipoteczne -  rośnie, a my w tym nie uczestniczymy" - powiedział w piątek PAP Bartkiewicz.

"Chcemy rosnąć zdecydowanie szybciej niż rynek w złotowych kredytach hipotecznych, jak również uzupełniać to w innych obszarach, takich jak kredyty konsumenckie, linie kredytowe i karty kredytowe" - dodał.

Dotychczasowy spadek udziału banku w rynku kredytów detalicznych prezes wiąże z rosnącym rynkiem walutowych kredytów hipotecznych. ING od ponad dwóch lat udziela tylko złotowych kredytów hipotecznych.

"Nie braliśmy pod uwagę, że tak gwałtownie nastąpi przejście udzielania kredytów w walutach obcych. Oczekiwaliśmy, że będzie tendencja wchodzenia w kredyty złotowe" - powiedział Bartkiewicz.

"Podtrzymujemy stanowisko, że udzielanie kredytów w walutach obcych dla klientów indywidualnych jest przedsięwzięciem obarczonym ryzykiem dla klienta. Nie uważamy, żeby to była polityka właściwa i prawidłowa" - dodał. 

Na koniec III kwartału 2005 roku wartość całego portfela kredytów mieszkaniowych udzielonych przez ING BSK wyniosła 896,9 mln zł.

W okresie od stycznia do września sprzedaż tych kredytów wyniosła 209,7 mln zł. ING Bank Śląski liczy, że w 2005 roku sprzedaż kredytów hipotecznych wzrośnie do 300-350 mln zł.

"Produkcja z miesiąca na miesiąc rośnie. W przyszłym roku liczymy, że sprzedaż przekroczy tegoroczne poziomy" - powiedział Bartkiewicz.

Rynkowy udział ING BSK na rynku depozytów korporacyjnych od kilku kwartałów waha się w okolicach 8 proc. W III kwartale udział banku w tym rynku wzrósł do 8,25 proc. z 7,77 proc. w II kwartale.

"Depozyty w części korporacyjnej charakteryzują się dużą zmiennością, jednak nasz około 8 proc. udział w rynku jest stabilny" - powiedział Bartkiewicz.

Prezes poinformował, że w 2005 roku najszybciej rosną depozyty i kredyty podmiotów mniejszych, których roczne obroty wynoszą 3-150 mln zł. 

"Przesunęliśmy ciężar uwagi na podmioty mniejsze. Spodziewamy, się że w 2006 roku wśród depozytów i kredytów dla firm, nadal najszybciej będą rosły te dla podmiotów mniejszych" - powiedział Bartkiewicz.

Prezes poinformował, że udział ING BSK w rynku depozytów dla firm może wzrosnąć w 2006 roku, jeśli wzrosną depozyty od firm największych.

ING Bank Śląski planuje, że w 2006 roku wzrośnie jego wynik przed kosztami ryzyka. Bank chce w przyszłym roku rozbudować sieć placówek w oparciu o franczyzę - poinformował PAP prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

"Spodziewamy się, że w 2006 roku wynik przed kosztami ryzyka wzrośnie" - powiedział w piątek PAP Bartkiewicz.

Po trzech kwartałach 2005 roku wynik przed kosztami ryzyka wyniósł 448,4 mln zł, a w analogicznym okresie było to 460,1 mln zł.

Po trzech kwartałach 2005 roku zysk netto banku wyniósł 421,2 mln zł, podczas gdy rok temu było to 230,1 mln zł.

Koszty ryzyka zaprezentowane w rachunku wyników na koniec września 2005 wyniosły 68,2 mln zł.

"Ten rok jest wyjątkowy. Zysk wygenerowany z rozwiązania rezerw jest bardzo duży. Nie może on ulegać poprawie w każdym roku" - powiedział Bartkiewicz.

Prezes poinformował, że w 2006 roku bank chce rozszerzyć sieć placówek.

"Obecnie przystępujemy do pilotażu nowej formuły działalności placówek. W przyszłym roku chcemy powiększyć naszą sieć placówek w modelu franczyzowym" - powiedział Bartkiewicz.

Prezes nie podał ile nowych placówek może powstać w 2006 roku, uzależniając to od wyników pilotażu.

"Wchodzimy w franczyzę ponieważ liczymy na rozbudowę siły sprzedażowej.  Placówki franczyzowe mają co do zasady wchodzić w model sprzedażowy z ograniczoną funkcją serwisową, obsługą klienta" - powiedział prezes.

Obecnie sieć ING składa się z 332 placówek.

Pod koniec listopada ING Bank Śląski zapowiadał, że zamierza z zysku za 2005 rok  wypłacić "wysoką" dywidendę.

Prezes nie podał szczegółów tych planów, poinformował jedynie, że rada  nadzorcza 19 grudnia zajmie się sprawą dywidendy jaka zostanie wypłacona akcjonariuszom z zysku za 2005 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane