Czytasz dzięki

BASF bada uprawę roślin w kosmosie

Barbara Warpechowska
opublikowano: 19-06-2015, 00:00

Czy można wyprodukować dużo wysokiej jakości warzyw na stacji kosmicznej około 320 kilometrów nad Ziemią?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć trzech uczniów klasy maturalnej o profilu rolniczym ze szkoły im. Edith Stein w niemieckim Ravensburgu. Prowadzą projekt badawczy sprawdzający możliwość uprawy roślin w warunkach kosmicznej mikrograwitacji. Zaplanowany przez nich eksperyment ma zostać przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przed końcem 2015 r. Naukowym i finansowym sponsorem programu jest niemiecki BASF, największy światowy koncern chemiczny.

ARC

Fascynujące wyzwanie

Realizowany projekt ma pomóc w lepszym zrozumieniu procesu uprawy roślin. W warunkach normalnej grawitacji na Ziemi do rozmnażania roślin można wykorzystywać sadzonki cięte. Tego rodzaju sadzonki mogą kontynuować wzrost, wytwarzając korzenie i liście. Korzenie rosną w stronę środka Ziemi, zgodnie z kierunkiem siły grawitacji. Pędy natomiast zwracają się w kierunku źródła światła — słońca. Jeżeli udałoby się wykorzystać sadzonki cięte do rozmnażania roślin w warunkach mikrograwitacji, byłby to ogromny krok naprzód w zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia podczas długotrwałych lotów kosmicznych — na przykład na Marsa. Żywność byłaby produkowana na kosmicznej farmie. Eksperymenty przeprowadzane w mikrograwitacji koncentrowałysię dotychczas na wzroście korzeni siewek. W przeciwieństwie do siewek sadzonki cięte nie mają systemu korzeniowego. Dlatego pytanie, na które próbują odpowiedzieć uczniowie w swoim eksperymencie, jest równie proste, co przełomowe: Czy sadzonki cięte są w stanie wykształcić własny system korzeniowy bez pomocy grawitacji? — Dzięki naszemu 100-letniemu doświadczeniu w rolnictwie badanie tego, co nas czeka w przyszłości, stanowi niezwykle emocjonujące wyzwanie. Staramy się osiągnąć cel, jakim jest uprawa i rozmnażanie roślin na stacji kosmicznej — mówi dr Harald Rang, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju BASF Crop Protection.

Badania grzybów

Aby zapewnić powodzenie eksperymentu, zespół młodych badaczy opracowuje urządzenia, które będą nadawały się do użytku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. BASF służy swoją wiedzą dotyczącą zabezpieczenia roślin przed chorobami i atakami grzybów, do których może dojść podczas planowanego na 30 dni pobytu na stacji ISS. Uczniowie odbędą najpierw staż pod okiem ekspertów z Centrum Rolniczego BASF w niemieckiej miejscowości Limburgerhof. Dopiero potem przeprowadzą stosowne próby w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. To pierwszy realizowany przez niemieckich uczniów projekt, który został włączony do prowadzonego przez NASA programu edukacyjnego na podstawie umowy o współpracy kosmicznej zawartej z firmą NanoRacks. © Ⓟ

STĄPANIE PO ZIEMI: Eksperyment niemieckich licealistów tylko na pierwszy rzut oka wydaje się oderwany od spraw ziemskich. W rzeczywistości pokazuje praktyczne podejście tamtejszych koncernów chemicznych do wychowywania kadr przez wspieranie utalentowanej młodzieży już na etapie szkoły średniej. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane