BASF, największy europejski koncern chemiczny, chce zwolnić 2,6 tys. pracowników

opublikowano: 24-02-2023, 14:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemiecki koncern planuje redukcję zatrudnienia i zmniejszenie produkcji w kraju, bo szykuje się na przyszłość bez taniego gazu ziemnego z Rosji, informuje Bloomberg.

BASF zamierza zamknąć najbardziej energochłonne fabryki, w tym dwie amoniaku oraz powiązaną z nimi produkcję nawozów, co będzie skutkowało redukcją zatrudnienia o 700 osób w głównych zakładach koncernu w Ludwigshafen w Niemczech.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ogólnie w planach jest zmniejszenie zatrudnienia w spółce o 2 proc. do 2024 roku. BASF prognozuje także niższy zysk w obecnym roku i wcześniejsze zakończenie buybacku z powodu pogorszenia się globalnej koniunktury.

Inwestorzy negatywnie zareagowali na ogłoszone zmiany. Akcje BASF tanieją obecnie o 6 proc. i są najmocniej przecenionym niemieckim blue chipem z indeksu DAX, który traci 0,7 proc.

W 2022 roku BASF miał 627 mln EUR straty po tym jak rok wcześniej osiągnął 5,5 mld EUR zysku. Stało się tak z powodu obciążenia wyniku kwotą 6,3 mld EUR, wynikającą z zerwania biznesu z Rosją spółki zależnej koncernu, Wintershall Dea.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane