Batalia o supersejf po raz trzeci

Anna Pronińska
opublikowano: 13-09-2006, 00:00

Na duży, szacowany prawie na 49 mln EUR, kontrakt apetyt mają wszyscy. Ale już dwa razy nie wyłoniono zwycięzcy.

Narodowy Bank Polski (NBP) już po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę supernowoczesnego skarbca centralnego. Na 28-hektarowej działce w Zegrzu koło Serocka NBP zamierza też stworzyć Centralny Ośrodek Komputerowy, który pozwoli na łączność z centralą w Warszawie. Dodatkowo na strzeżonym terenie powstanie lądowisko dla rządowych śmigłowców. Kontrakt, w ramach którego przewidziano również adaptację trzech istniejących budynków, budowę systemu zabezpieczeń, telewizji przemysłowej, dróg oraz zagospodarowanie terenu, wyceniany jest prawie na 49 mln EUR (ponad 194 mln zł).

— To bardzo skomplikowana budowa, opiewająca na dużą kwotę. Pierwsze podejście do przetargu zostało unieważnione w lutym, a drugie — w sierpniu tego roku. Wykonawcy muszą spełnić wiele warunków, choćby mieć zapewniony dostęp do informacji niejawnych — wyjaśnia Izabela Świderek-Kowalczyk, rzecznik NBP.

Wymogi finansowe dla startujących w przetargu firm również są wysokie. Spółki muszą posiadać środki nie mniejsze niż 40 mln zł lub zdolność kredytową takiej samej wysokości. Do konkursu przystąpią zatem tylko najwięksi, ale zainteresowanie projektem jest duże.

— Będziemy startować w przetargu zarówno na budowę skarbca, jak i budynku biurowego NBP w Warszawie — zapewnia Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

— Dwukrotnie startowaliśmy w przetargach na budowę w Zegrzu i teraz też prawdopodobnie się zdecydujemy — mówi Agnieszka Kuźma-Filipek, rzecznik Mostostalu Warszawa.

Poważnie udział w przetargu rozważa też Warbud. Inne firmy na razie studiują nową ofertę.

— Uczestniczyliśmy w poprzednim przetargu, ale teraz jeszcze nie podjęliśmy decyzji — mówi Izabela Rokicka, kierownik departamentu komunikacji Skanskiej.

— Jesteśmy zainteresowani przetargiem, ale w tym momencie jeszcze to rozważamy — mówi Maria Piłat, pełnomocnik zarządu ds. public relations Hochtief Polska.

Nad ponowną ofertą zastanawia się też Mitex.

Budowa skarbca miała ruszyć w połowie tego roku, a skończyć się jesienią 2008 r.

— Postępowanie potrwa minimum sześć miesięcy, więc budowa rozpocznie się prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku i potrwa dwa lata — dodaje rzecznik NBP.

Kontrakt jest okazją do zarobku także dla firm informatycznych. O zamówienie powalczą pewnie najwięksi — z Prokomem i Computerlandem na czele.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania upływa 9 października. Do drugiej tury przejdzie maksymalnie sześciu oferentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Batalia o supersejf po raz trzeci