Bauc nie naciska na stopy

Przemek Barankiewicz
12-01-2001, 11:54

Minister Finansów Jarosław Bauc nie jest zwolennikiem radykalnej obniżki stóp procentowych.

- Zduszony popyt wewnętrzny wywołuje dodatkowy impuls eksportowy, który poprawi saldo na rachunku obrotów bieżących. Przedsiębiorstwa nie mając zbytu w kraju muszą poszukać nowych kontrahentów za granicą - powiedział Bauc.

Skutki malejącego popytu już dały o sobie znać. W trzecim kwartale 2000r. gwałtownie spadła dynamika wzrostu PKB. Saldo rachunku obrotów bieżących stale się poprawia, a listopadowe 320 mln USD było pod tym względem rekordowo niskie.

Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że Bauc stara się znaleźć pozytywne aspekty nienajlepszej ostatnio sytuacji makroekonomicznej w kraju. Istnieją znacznie skuteczniejsze sposoby prowadzenia polityki proeksportowej, a polscy producenci byliby bardziej zadowoleni z mniejszych stóp procentowych i wyższego popytu wewnętrznego. Kraje, do których kierujemy eksport nie mogą przecież pochwalić się boomem gospodarczym. Wręcz przeciwnie, coraz częściej mówi się o widmie recesji w skali globalnej. Poza tym trudno zachęcać rodzimych producentów do sprzedaży towarów za granicą, gdy złotówka stale się umacnia. Jej aprecjacja jest właśnie wynikiem wysokich stóp procentowych, których mocnej obniżki nie życzy sobie minister.

Cezary Koprowicz, ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bauc nie naciska na stopy