Bauer sprawdzi układ sił w Próchniku

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 28-08-2009, 00:00

Rafał Bauer chciał zmian w radzie i emisji akcji skierowanej do niego. Dostał tylko to pierwsze.

Rafał Bauer chciał zmian w radzie i emisji akcji skierowanej do niego. Dostał tylko to pierwsze.

Rafał Bauer, kontrolujący 5,3 proc. akcji odzieżowej spółki, dopiął swego. 25 września odbędzie się walne, którego zwołanie wcześniej zablokował zarząd Próchnika — sprawę "Puls Biznesu" opisał kilkanaście dni temu. Akcjonariusze zdecydują o zmianach w składzie rady nadzorczej, tym samym jeden z dwóch kluczowych warunków postawionych przez inwestora może zostać spełniony.

— Mam dobry pomysł dla Próchnika. Do jego realizacji potrzebne jest zainwestowanie w spółkę kilkunastu milionów złotych oraz oddanie władzy osobom zdolnym do realizacji nowej strategii — mówił Rafał Bauer na łamach "Pulsu Biznesu".

Test na walnym

Drugim warunkiem Rafała Bauera było dokapitalizowanie spółki przez emisję skierowaną do niego lub funduszy przez niego zarządzanych. Zamiast tego w projekcie jest emisja z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Mimo to inwestor jest zadowolony.

— Bardzo się cieszę, że w końcu walne się odbędzie. Zobaczymy, jaki jest układ sił w akcjonariacie i czy możliwa jest realizacja mojej wizji rozwoju spółki — mówi Rafał Bauer.

— Przeprowadzimy emisję z prawem poboru, aby nie naruszyć interesów żadnego akcjonariusza spółki. W prospekcie pokażemy cele emisyjne i każdy akcjonariusz zdecyduje o tym, czy zainwestować czy nie — tłumaczy Krzysztof Grabowski, prezes Próchnika.

Według uznania

Cenę emisyjną ustalono na 0,5 zł, co oznacza, że spółka może uzyskać 12,3 mln zł. Dzień przyznania prawa poboru ustalono na 14 grudnia.

— Termin wynika z przyczyn formalnoprawnych. To jedynie kwestia techniczna — mówi Krzysztof Grabowski.

Emisja z prawem poboru nie oznacza, że Rafał Bauer nie ma szans zdobyć kontroli nad spółką. Niska frekwencja na walnych może sugerować, że nie wszyscy akcjonariusze będą chętni do wyłożenia pieniędzy na nowe akcje. A to stworzy możliwość skupienia praw poboru na rynku. Zarząd zastrzegł sobie również możliwość uznaniowego przydzielenia akcji nieobjętych w trybie wykonania prawa poboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu