Bayer ponownie przegrał w sądzie ws. Roundupu

opublikowano: 10-08-2021, 13:06

Niemiecki koncern chemiczny po raz trzeci przegrał rozprawę odwoławczą dotyczącą odszkodowań za problemy zdrowotne wywołane przez używanie środka chwastobójczego Roundup. Bayer prawdopodobnie złoży wniosek o kasację wyroku w Sądzie Najwyższym, pisze Reuters.

Bayer
Bayer
Fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Kalifornijski sąd apelacyjny podtrzymał w poniedziałek wyrok nakazujący Bayerowi zapłatę 86 mln USD parze, która używała środka chwastobójczego, a następnie zachorowała na nowotwór. Niemiecki koncern w lutym 2020 roku złożył apelację, twierdząc, że wyrok nie odzwierciedla badań naukowych na temat potencjalnej szkodliwości Roundupu. Powoływał się również na fakt, że preparat nadal jest dopuszczony do obrotu przez regulatorów ds. ochrony środowiska.

Bayer przejął amerykańską spółkę Monsanto, która jest producentem Roundupu, w 2018 roku. Zapłacił za nią 63 mld USD. Od tego czasu firma zmaga się z bataliami sądowymi, głównie dotyczącymi wpływu tego środka na zdrowie jego użytkowników. “Nie zgadzamy się z orzeczeniem, ponieważ nie jest ono podparte dowodami z procesu ani prawem. Monsanto rozważa dalsze opcje prawne w tej sprawie” - podała firma w oświadczeniu. W przypadku podobnego procesu zdecydowano się na złożenie wniosku o kasację wyroku w amerykańskim Sądzie Najwyższym.

W zeszłym roku Bayer zawarł ugodę z niektórymi powodami, ale nie uzyskał zgody sądu na osobną umowę dotyczącą sposobu postępowania w przyszłych sprawach, ponieważ nie zamierzał wycofywać swojego produktu z rynku. W lipcu firma ogłosiła zabezpieczenie dodatkowych rezerw o wartości 4,5 mld USD na postępowania sądowe, aby przygotować się na każde, nawet najbardziej niekorzystne orzeczenia amerykańskich sądów.

Wcześniejsze działania prawne po przejęciu Monsanto kosztowały koncern 11,6 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane