Bayer przejmuje oddział Roche

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-01-2005, 00:00

Bayer, niemiecki gigant branży chemicznej i farmaceutycznej, dostał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie oddziału Roche Holding zajmującego się produkcją leków bez recepty (OTC). Wartość transakcji szacowana jest na 3,1 mld USD.

Przejęcie Roche Business umocni pozycję spółki z Leverkusen na rynku OTC. Z blisko 5-proc. udziałem Bayer będzie obok Pfizera i Johnson & Johnson największym graczem na rynku. Kolejnym produktem Bayera stanie się Rennie, znany lek na niestrawność i zgagę. Roczna wartość sprzedaży rozszerzonego działu OTC niemieckiego producenta leków ma wynieść 2,4 mld EUR. Akwizycja jest efektem notowanego od pewnego czasu spadku sprzedaży własnych leków OTC niemieckiego koncernu. W minionym roku jego przychody z tego tytułu zmniejszyły się o 18 proc., do 1,4 mld EUR. Mimo to wyniki spółki są nadal dobre. W trzecim kwartale zysk netto wyniósł 34 mln w porównaniu ze 123 mln EUR straty netto w 2003 r.

Giełdy pozytywnie przyjęły informację o przejęciu. Na parkiecie we Frankfurcie kurs Bayera zwyżkował o 1,2 proc. Nieco wyższymi wzrostami mógł się pochwalić Roche w Zurychu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bayer przejmuje oddział Roche