Czytasz dzięki

Bayer zgodził się na 1,6 mld USD ugody ws. środka antykoncepcyjnego

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 21-08-2020, 10:21

Niemiecki koncern zapłaci 1,6 mld USD, by rozstrzygnąć większość sporów sądowych w Stanach Zjednoczonych dotyczących wycofanego już środka antykoncepcyjnego Essure. Według niektórych kobiet, powodował on skutki uboczne i nie zapobiegał ciąży wystarczająco skutecznie.

Ugoda rozwiąże ok. 90 proc. z 39 tys. spraw sądowych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Proponowana kwota jest znacznie wyższa niż 1,1 mld USD, które Bayer zapłacił w 2013 roku za nabycie Conceptus Inc., czyli firmy, która wprowadziła na rynek środek antykoncepcyjny Essure. Niemiecki koncern wycofał ten produkt z rynku w 2018 roku.

Zobacz więcej

Siedziba koncernu Bayer w Leverkusen

Fot. Bloomberg

Zarzuty kobiet wobec wkładki dotyczyły przede wszystkim niewystarczająco skutecznej ochrony przed ciążą oraz wywoływania nadmiernego krwawienia, uszkodzeń narządów, a w niektórych przypadkach także poronień.

W Bayerze piętrzą się problemy prawne. Niemiecka firma z Leverkusen ogłosił w czerwcu plan o wartości 12,1 mld USD mający na celu rozstrzygnięcie sporów po przejęciu amerykańskiego koncernu chemicznego Monsanto. To m.in. roszczenia użytkowników Roundupu, którzy twierdzą, że środek chwastobójczy przyczynił się u nich do rozwoju chorób nowotworowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane