Bayer zyskuje po decyzji sądu

Marek Druś
19-09-2003, 00:00

Gwiazdą czwartkowej sesji na niemieckim rynku akcji był koncern farmaceutyczny Bayer. Akcje spółki zyskiwały najwięcej wśród blue chipów notowanych we Frankfurcie. Zdecydowała o tym korzystna dla spółki decyzja amerykańskiego sądu federalnego w sprawie wniesionej z powództwa ofiar leku Baycol.

Sąd w Minneapolis odrzucił wniosek o wytoczenie niemieckiemu koncernowi sprawy z powództwa grupowego. Oznacza to, że firma będzie mogła nadal szukać ugody w indywidualnych postępowaniach, negocjując z każdym odrębne warunki. Bayer wycofał w 2001 roku z rynku lek Baycol po ujawnieniu, że mógł być on przyczyną zgonu około 100 osób.

Na początku września Bayer informował, że zawarł ugodę w 1,3 tys. spraw sądowych wytoczonych mu w amerykańskich sądach. Kosztowało go to łącznie 477 mln USD. Spółka liczy się jeszcze z koniecznością zawarcia ugody w 11,2 tys. kolejnych spraw w USA. Analitycy szacują, że łącznie wypłaci 1-2 mld USD odszkodowań. Bayer twierdził dotychczas, że odszkodowania pokrywa z ubezpieczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bayer zyskuje po decyzji sądu