Baza każe zachować czujność

Katarzyna Płaczek
opublikowano: 14-11-2005, 00:00

Na czwartkowym otwarciu rynku futures byki poczuły się pewnie i ruszyły odważnie w górę. Niestety, ich poczucie pewności zdecydowanie osłabił rynek kasowy, który mimo otwarcia na plusie zdradzał oznaki słabości. WIG20 nie był w stanie wyjść powyżej oporu 2465 pkt. W tym czasie gracze agresywnie zajmowali pozycje na kontraktach i liczba otwartych pozycji przekroczyła 37 400.

Później zaczęła się wyprzedaż, która spychała indeks na coraz niższe poziomy. Obsuwaniu WIG20 towarzyszyły jednak niskie obroty, co można tłumaczyć skróconym tygodniem oraz czekaniem na wynik sejmowego głosowania. Inwestorzy jednak wydają się nie mieć złudzeń co do kierunku zmian. Świadczy o tym zwiększająca się ujemna baza, która chwilami przekraczała -50 pkt.

Tak wysoka baza każe zachować czujność. Gdyby się okazało, że rynek nie ma ochoty spadać poniżej 2430 pkt, baza zapewne szybko się skurczy. Ryzyko bazy zagraża w zasadzie tylko krótkim pozycjom. W razie spadków po jakimś czasie będzie ona się zmniejszać, choć może nie od razu. Długoterminowy sygnał sprzedaży pojawi się dopiero po złamaniu poziomu 2375 pkt, ale w krótkim terminie sytuacja jest także zachęcająca. Należy jednak pamiętać o kolejnych wsparciach: 2430, 2400 i 2375 pkt. Niedźwiedziom pomógłby odwrót amerykańskiego indeksu S&P spod bariery podażowej 1225 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Płaczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy