BBC dodaje nowe języki do swojego serwisu

opublikowano: 16-11-2016, 12:27

Należąca do BBC stacja World Service rozpocznie nadawanie audycji w 11 dodatkowych językach, co pozwoli jej na dotarcie do kolejnych milionów słuchaczy w takich miejscach jak np. Korea Północna, gdzie bezstronne, obiektywne informacje są trudne do zdobycia, donosi Reuters.

World Service rozpoczął nadawanie w 1932 roku jako kanał radiowy dla anglojęzycznych mieszkańców  brytyjskiego imperium, ale z czasem przekształcił się cenionego dostawcą wiadomości dla globalnych odbiorców. Stacja nadaje obecnie w 29 językach, osiągając szacunkowo 246 mln słuchaczy tygodniowo na całym świecie.

Zobacz więcej

BBC

REUTERS_Peter Nicholls_Forum

Ekspansja jest następstwem zastrzyku finansowego w kwocie 289 mln funtów do 2020 r., który spółka otrzymała od brytyjskiego rządu. Tym samym zmieniona została wcześniejsza decyzja ograniczająca finansowanie nadawcy. 

BBC World Service jest klejnotem w koronie. Dla BBC i dla Wielkiej Brytanii. Podkreślam przy tym, że dofinansowanie ze strony rządu nie będzie miało żadnego wpływu na niezależność świadczonych usług – powiedział Fran Unsworth, dyrektor World Service.

Dodatkowymi językami w ofercie stacji będą afrykańskie narzecza afaan oromi i amharski, którymi mówi się m.in. w Etiopii, tigrinya główny język w Erytrei, nigeryjskie igbo, joruba i pidgin, którymi porozumiewa się też wiele ludów w Afryce Zachodniej. 

Nowymi pozycjami będą również indyjskie gudźarti, marathi i telugu, a także pendżabski, szeroko stosowany w Pakistanie i części Indii oraz język koreański. 

BBC jako całość notuje globalną liczbę słuchaczy na poziomie 348 mln tygodniowo. Celem spółki jest przekroczenie progu 500 mln do 2022 r. 

 Pierwsze serwisy w nowych językach mają ruszyć w 2017 roku. Będą to m.in. oromo, używany w Etiopii oraz Kenii, Somalii i Egipcie, amharski, którym również mówi się w Etiopii, używane w Indiach gudźarati i marathi, używany w Pakistanie i częściach Indii pendżabski czy koreański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu