BCC: Fiskus karze uczciwych przedsiębiorców

DI
opublikowano: 02-12-2010, 17:28

W trakcie gwałtownego spowolnienia gospodarki w 2007 i 2008 roku wiele przedsiębiorstw znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Niektóre straciły poważne kwoty w wyniku gwałtownego osłabienia złotego, inne straciły z dnia na dzień zamówienia i kontrahentów, jeszcze inne miały problemy z pozyskaniem lub przedłużeniem kredytów.

Wielu przedsiębiorców przez wiele miesięcy zmagało się z groźbą utraty płynności finansowej i bankructwa. Część upadła, jednak większości udało się przetrwać. Oczywiście w trudnej sytuacji finansowej zdarzały się również przypadki, w których przedsiębiorcy opóźniali się z zapłatą należnych podatków. Jednak ci, którzy przetrwali, zazwyczaj zdążyli już uregulować swoje zobowiązania wobec Skarbu Państwa, płacąc nie tylko zobowiązania podatkowe, ale również karne odsetki od zaległości.

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej często mogli przecież pójść drogą prostszą i łatwiejszą - zgłosić upadłość firmy, zlikwidować miejsca pracy, poczekać spokojnie na lepsze czasy. Tym większy należy się im szacunek, że wybrali drogę trudniejszą i bardziej odpowiedzialną.

Tymczasem Business Centre Club z niepokojem obserwuje zdarzające się w ostatnim czasie przypadki wszczynania postępowań karnych skarbowych wobec przedsiębiorców i podatników, którzy uregulowali wszystkie swoje zobowiązania wobec państwa. Mimo, że zostały zapłacone wszystkie zaległości i karne odsetki - od uczciwych podatników, którzy zmagali się z globalnym kryzysem, fiskus żąda dziś grzywien sięgających dziesiątek tysięcy złotych. Straszy podatników odpowiedzialnością karną za rzekome przestępstwa zagrożone w kodeksie karnym skarbowym nawet karą więzienia.

Takie postępowanie jest nie do zaakceptowania. Takie prawo jest nie do zaakceptowania.

Dlatego BCC wzywa Ministra Finansów do zdyscyplinowania podległych mu urzędników, aby zaprzestali nękania uczciwych przedsiębiorców. Wzywamy również polityków, aby jak najszybciej zajęli się nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego i wyłączyli odpowiedzialność karną tych przedsiębiorców, którzy z własnej woli uregulowali zobowiązania wobec Skarbu Państwa wraz z należnymi odsetkami.

Proponujemy wprowadzenie następującej nowelizacji ustawy Kodeks karny skarbowy:

Art. 57 przyjmuje brzmienie:

"Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Sprawca nie podlega karze, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek."

Art. 77 przyjmuje brzmienie:

"Art. 77. § 1. Płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

§ 2. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

§ 3. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 4. Sprawca nie podlega karze, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe określone w § 1 lub 2 wpłacono w całości pobrany podatek na rzecz właściwego organu.

§ 5. Sprawca nie podlega karze, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 3 wpłacono w całości pobrany podatek na rzecz właściwego organu."

Mirosław Barszcz, ekspert BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane