BCC mówi "nie" dla podatku bankowego

Arkadiusz Protas
opublikowano: 09-09-2010, 13:54

BCC sprzeciwia się zarówno wprowadzeniu podatku bankowego, jak i wszelkim innym nowym pomysłom wzrostu obciążeń fiskalnych. Problemy budżetu należy naprawiać poprzez szukanie oszczędności i  racjonalizowanie wydatków, a nie przez zwiększanie dochodów kosztem podatników - uważa BCC.

Komentarz BCC w niezmienionej postaci:

Rząd rozważa możliwość wprowadzenia tzw. podatku bankowego. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Rada Ministrów przedstawi odpowiedni projekt ustawy. Własny projekt w sprawie podatku bankowego złożyło już Prawo i Sprawiedliwość. Według tego projektu nowym podatkiem zostałyby objęte banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Autorzy wskazują go jako alternatywę dla przyszłorocznej podwyżki stawek VAT i jednocześnie rozwiązanie bezpieczne dla podatników BCC sprzeciwia się zarówno wprowadzeniu podatku bankowego, jak i wszelkim innym nowym pomysłom wzrostu obciążeń fiskalnych. Problemy budżetu należy naprawiać poprzez szukanie oszczędności i racjonalizowanie wydatków, a nie przez zwiększanie dochodów kosztem podatników.

Pomysł rozwiązania kłopotów budżetowych poprzez podatek bankowy nie jest cudowną receptą, która bezboleśnie przyniesie budżetowi 7 mld zł. Tak dużą kwotę można uzyskać jedynie naliczając instytucjom finansowym podatek od ogółu ich aktywów, co wydaje się nierealnym i nierozsądnym rozwiązaniem. Nałożenie takiego obciążenia w polskim systemie bankowym, gdzie ponad 2/3 własności stanowi kapitał zagraniczny, może doprowadzić do wyprowadzania tych aktywów za granicę, co w konsekwencji osłabi akcję kredytową i przyniesie znacznie niższe od zakładanych wpływy budżetowe.

Ten pomysł prowadzi prostą drogą do podnoszenia przez banki opłat za usługi, w tym oprocentowanie kredytów. Skutki dotkną zarówno klientów detalicznych jak i instytucjonalnych, odbiją się też na poziomie inwestycji finansowanych z kredytów (np. budowy mieszkań).

Warto również pamiętać, że w innych krajach wprowadzenie podatku bankowego uzasadnia się jako formę rekompensaty za pomoc, którą w okresie kryzysu uzyskały instytucje finansowe od rządów. W Polsce, gdzie banki nie potrzebowały ratunku ze strony państwa, pomysł można wytłumaczyć jedynie koniecznością ratowania budżetu. Jednak ratując go w ten sposób można osiągnąć skutek odwrotny do oczekiwanego.

Arkadiusz Protas
Wiceprezes BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Protas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / BCC mówi "nie" dla podatku bankowego