BCC: Pomysły koalicjantów mogą kosztować budżet 45 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2006, 16:21

Business Centre Club (BCC) obawia się, że pomysły rządowej koalicji mogą kosztować budżet nawet 45 mld zł. BCC apeluje do wicepremier Zyty Gilowskiej o konsekwencję w dyscyplinowaniu wydatków publicznych - czytamy w przesłanym w czwartek PAP komunikacie BCC.

Business Centre Club (BCC) obawia się, że pomysły rządowej koalicji mogą kosztować budżet nawet 45 mld zł. BCC apeluje do wicepremier Zyty Gilowskiej o konsekwencję w dyscyplinowaniu wydatków publicznych - czytamy w przesłanym w czwartek PAP komunikacie BCC.

Jak wylicza BCC, pomysły parlamentarzystów mogą kosztować łącznie ok. 38 mld zł. W tym 25 mld zł kosztować mogą proponowane przez Samoobronę zasiłki dla bezrobotnych, 4,5 mld zł proponowany przez LPR dodatek senioralny, 2,3 mld zł waloryzacja rent i emerytur, proponowana przez Samoobronę i SLD.

Dodatkowo 7 mld zł mogą kosztować - według BCC - projekty rządu. Chodzi o zapowiadaną przez wicepremiera Romana Giertycha podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli i rządowy program naprawy systemu ochrony zdrowia.

"Istnieje poważna obawa, że w atmosferze podwyższania i mnożenia oczekiwań nie udadzą się ani reforma finansów publicznych, ani reforma systemu podatkowego, ani obniżenie stawek podatkowych. Nie dojdzie do zmniejszenia bezrobocia, Polska nie wejdzie do strefy euro w przewidywalnym terminie" - pisze BCC.

Zapewnia też, że w pełni popiera wicepremier Zytę Gilowską w kwestii zmniejszania deficytu budżetowego oraz dbałości o stan finansów publicznych. "Popieramy zapowiedź oparcia deficytu przeszłorocznego budżetu na poziomie 30 mld zł" - pisze BCC.

BCC obawia się jednak, że pomysły koalicjantów mogą być finansowane poprzez wyższe podatki, np. zapowiadaną podwyżkę akcyzy na paliwa i zniesienie preferencji w kosztach uzyskania przychodu w umowach zlecenia, umowach o dzieło i umowach autorskich.

Business Centre Club istnieje od 1991 r., zrzesza blisko 2 tys. przedsiębiorców zatrudniających 600 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane