BCC: Wyjaśnić podejrzane transakcje!

DI
opublikowano: 19-12-2008, 13:13

Business Centre Club zaregował na publikacje Pulsu Biznesu o kontrowersyjnych transakcjach opcjami walutowymi i "fixingach cudów" na GPW. Organizacja domaga się wyjaśnienia sprawy. Apeluje do polityków o powstrzymanie się "od przedstawiania nerwowych rozwiązań". 

Poniżek przedstawiamy stanowisko Business Centre Club opublikowane w piątek.

"Wyjaśnić podejrzane transakcje

Obserwowane w ostatnim czasie wydarzenia na krajowym rynku finansowym sprawiają wrażenie działań spekulacyjnych przeprowadzanych – jak podaje prasa – przy zwiększonej aktywności instytucji zagranicznych.

Działania te polegają na krótkoterminowej destabilizacji rynkowych kursów walut, kursów akcji, a w efekcie indeksów giełdowych bez wyraźnych podstaw fundamentalnych. O ile działania te w długim terminie powinny zostać zniwelowane przez mechanizmy rynkowe, o tyle przeprowadzanie ich w końcówce roku może mieć wpływ (niekorzystny!) na obraz polskiej gospodarki. Większość danych statystycznych oraz księgowych opiera się bowiem na kursach właśnie z końca roku. Ponadto w okresie przedświątecznym zmniejsza się aktywność inwestorów i efekt działań spekulacyjnych może w sposób istotny zaburzyć obraz rynku.

Szalenie istotne są pobudki takich działań. Komisja Nadzoru Finansowego powinna precyzyjnie wyjaśniać sytuację w odniesieniu do poszczególnych transakcji. Jeśli potwierdzą się informacje o działaniu na szkodę klientów, to odpowiedzialne za to osoby i instytucje powinny ponieść karę. Upublicznienie wyników śledztw zadziałałoby odstraszająco dla pozostałych uczestników rynku.

Zapobieganie takim działaniom jest stosunkowo trudne, ponieważ polski rynek finansowy jest otwarty i stanowi część rynku globalnego. W obszarze walut krótkoterminowym działaniem może być interwencja NBP, ewentualnie Ministerstwa Finansów i BGK. Trudniejsza jest sytuacja na rynku akcji – tutaj w krótkim okresie trudno jest podjąć jakiekolwiek działania, poza dokonanym już zawężeniem przedziału zmienności kursów akcji i kontraktów terminowych (co zrobiono wczoraj). Jednak sytuacja ta powinna zmusić zarząd GPW do rozwiązania systemowego, zwłaszcza w zakresie ustalania cen fixingowych oraz cen rozliczeniowych kontraktów.

Dodatkowo należy zachować wstrzemięźliwość odnośnie wydawania, zwłaszcza przez polityków, ocen i komentarzy, a szczególnie przedstawiania nerwowych rozwiązań. Ważne jest, by Polska była postrzegana jako przejrzysty i otwarty, stabilny rynek, jednocześnie dający poczucie bezpieczeństwa dla inwestorów poprzez silny i sprawnie działający nadzór nad rynkiem. To sprawi, że powróci do nas kapitał, dając rynkowi odpowiednią płynność, co w efekcie będzie stanowiło najlepszą ochronę gospodarki przed działaniami spekulacyjnymi.

Cezary Nowosad, ekspert BCC"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane